Samotne matki nie mają lekko


(fot. polki.pl)

(fot. polki.pl)

Okazuje się, że te osoby, które pracę muszą zatrzymać za wszelką cenę, bo są jedynymi opiekunami i osobami utrzymującymi dziecko, mogą ją najłatwiej stracić. Statystyki są bezlitosne. 

Szczególnie zagrożone są kobiety. To one najczęściej wychowują dziecko, jeśli są samotnymi rodzicami. Niezaprzeczalnym faktem jest, że większość dzieci w razie rozwodu rodziców lub ich rozstania zostaje z matką. A te zostają same w obliczu natłoku obowiązków domowych, wychowywania dziecka i zapewnienia mu odpowiednich warunków bytowych. Na to trzeba jednak zapracować, więc mama jest zmuszona codziennie chodzić do pracy.

Pomimo dużego poświęcenia i wysiłku, nie wszystko zależy od mam. Czasem bowiem dziecko lub ona sama choruje, trzeba załatwić ważną sprawę w urzędzie lub pójść na spotkanie z nauczycielem. Kobiety samotnie wychowujące dziecko nie mogą liczyć na pomoc innych, a zwłaszcza ojca dziecka, i są zmuszone zwalniać się prędzej z pracy czy brać urlopy albo zwolnienia od lekarza na opiekę nad dzieckiem. Pracodawcy nie widzą tego zbyt optymistycznie i pod byle pretekstem zwalniają pracownicę. Sytuacja kobiet w dotychczasowej pracy zmienia się diametralnie gdy informują szefa, że urodzą dziecko. Z szanowanych i docenianych pracowników nagle zostają zdegradowane do pozycji osoby kompletnie nowej i niedoświadczonej. Nierzadkie są przypadki zwolnień niedługo po powrocie z urlopu macierzyńskiego – mimo że prawo gwarantuje kobietom w Polsce bezpieczny powrót do pracy bez obaw o zwolnienie.

Osoby zajmujące się szukaniem pracowników dla firm oraz specjaliści z zakresu rynku pracy podkreślają, że nie warto tracić doświadczonego i kompetentnego pracownika tylko ze względu na urodzenie dziecka. Kobiety wiedzą, że muszą się postarać aby zyskać uznanie szefa i udowodnić, że świetnie godzą obowiązki z życiem rodzinnym. Wiele z nich jest bardzo zaangażowanych w swoją pracę, co sprawia, że kobiety ze swoimi cechami charakteru, uporem, zaangażowaniem i sercem wkładanym w codzienne obowiązki są cennymi nabytkami dla firm i instytucji, w których pracują.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD