Mamo, Tato on jest starszy


(fot. polki.pl)

(fot. polki.pl)

Starszy partner już nie budzi dużych kontrowersji. Społeczeństwo przyswoiło już istnienie związku z dużą różnicą wieku. Częściowo jest to zasługa przekazu medialnego.

Niektórzy jednak nadal tkwią w konserwatywnym podejściu do tego tematu. O wiele większe zbulwersowanie wywołuje sporo młodszy partner, niż partnerka. Dziś jednak chciałabym się skupić na związku, w którym kobieta urodziła się w czasie, w którym jej przyszły mężczyzna miał już na koncie pierwsze miłosne podboje. Norma społeczna różnicy wieku to trzy do pięciu lat. Dziesięć lat różnicy może spowodować niezadowolenie rodzica. Piętnaście i więcej bez wątpienia jest przestrzenią czasową, która nakłania do pytań oraz wątpliwości.

Mimo, że żyjemy w tak postępowych czasach, spotykamy się w takiej sytuacji z dezaprobatą nie tylko najbliższych, ale również znajomych. Z łatwością wyrażają krytyczną opinię i zwątpienie w trwałość związku. Ale czy różnica przestrzeni czasowej jest tak istotna? Dzieląca przestrzeń mentalna rówieśników jest problemem godnym uwagi, jednak nikt nie porusza tej kwestii. Możemy domniemywać, iż skoro dwoje ludzi dobiera się w pary bez względu na wiek, to różnica w postrzeganiu mentalnym świata w ich przypadku nie istnieje. Wspólne zrozumienie było wymogiem, które musiało nastąpić by pchnąć dwoje ludzi w swoim kierunku. Kobiety wybierające starszych mężczyzn od siebie dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza z nich to ta, która w partnerze szuka wzorca ojca. Może być to spowodowane zaburzonymi relacjami z dzieciństwa. Brak czułości i uwagi ze strony ojca, może spowodować, iż u partnera szukamy cech opiekuńczych i ramion, w których skryje się mała dziewczynka. Jedynie starszy o kilka, kilkanaście lat mężczyzna da takiej kobiecie poczucie bezpieczeństwa, którego ona tak bardzo potrzebuje. Druga grupa kobiet to ta, która za wzorzec męskiego ideału ma silnego i doświadczonego pana. Życie z upływem czasu czyni z niektórych, prawdziwych mężczyzn. Takich, którzy hołdują dawnym ideałom, którym przyglądały się małe dziewczynki. By sprostać takim wymaganiom, nie można być chwiejnym emocjonalnie. Zapewne mężczyzna musi mieć za sobą fazę niepewności własnych potrzeb. By wcielić się w ideał ojcowski kobiety, wymaga się od partnera dojrzałości emocjonalnej, a taką panowie osiągają dużo później niż panie. Wiek nie gwarantuje i w żaden sposób nie świadczy o trwałości związku. Jeśli dwoje ludzi łączy porozumienie, namiętność i wspólny szacunek to porównywanie ilości zmarszczek na twarzy jest zbędne.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD