Na rowerze po szczupłą figurę


(fot. 123rf.com)

(fot. 123rf.com)

Jazdą na rowerze już w miesiąc wymodelujesz brzuch, uda i pośladki. Dowiedź się, jak wybrać idealne dwa kółka, by mieć jeszcze większą frajdę z rowerowych treningów. Przygotuj się do jazdy po kondycję oraz szczupłe i jędrne ciało.

Nie na każdym rowerze szybko i skutecznie zredukujesz cellulit i wysmuklisz sylwetkę. Najlepszy będzie trekkingowy, szosowy, przełajowy, górki lub tzw. ostre oko. Także wszystkie inne modele, które wymuszają zachowanie bardziej opływowej pozycji ciała, co skłania mięśnia do intensywnej pracy, pomogą ci w osiągnięciu zamierzonego celu. Takie rowery wyposażone są w wiele przerzutek, które umożliwiają trening o różnej intensywności. Jadąc wolno, spalisz 300. kcal w godzinę, a szybko – nawet 600. kcal, czyli tyle samo, co podczas intensywnego biegu lub wchodzenia po schodach. Jest to ogromnym plusem, biorąc pod uwagę fakt, iż jazda na rowerze to jednak większa przyjemność niż męczące i monotonne wchodzenie pod schodach czy inne żmudne treningi. Regularne uprawianie kolarstwa pozwoli ci też wzmocnić i wymodelować mięśnie grzbietu i rąk. Chcesz szybkiego efektu? Odżywiaj się zdrowo i rób ponadto minimum 3. razy w tygodniu kilka ćwiczeń wzmacniająco-rozciągających mięśnie pośladków oraz nóg, a z pomarańczową skórką uporasz się jeszcze szybciej. Dobre będą też przysiady, pojedyncze wypady oraz wykroki prawą i lewą nogą oraz skłony tułowia w przód.

Ile kalorii spalisz, jadąc z różną prędkością?

Kobieta ważąca 70. kg pedałująca przez 45. minut z prędkością 15 km/h pozbędzie się około 318. kcal podczas jednego treningu. Trenując 6. razy w tygodniu, po 45. minut, w tempie 15 km/h spali około 2000. kcal tygodniowo, a 8000. w miesiącu. Tyle potrzeba, aby pozbyć się kilograma tkanki tłuszczowej.

Zanim pierwszy raz w tym sezonie wyruszysz w trasę, pamiętaj o sprawdzeniu sprawności sprzętu. Jeśli zauważysz, że rower sprawia większe problemy, udaj się do autoryzowanego serwisu. Natomiast gdy wszystko jest w porządku, możesz sama wykonać podstawowe czynności, które polepszą stan techniczny i przygotują twój rower do jazdy. Rower niepoddany zimą odpowiedniej konserwacji, jest teraz na pewno bardzo zabrudzony, zatem powinnaś go porządnie umyć. Zacznij od układu napędowego, czyli łańcucha, kasety (połączenia kilku kół łańcuchowych), korby (łączy pedały ze specjalnym wałkiem) oraz przerzutek. Wyczyść go osobną szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną, naftą lub rozpuszczalnikiem na bazie owoców. Dokładnie obejrzyj opony i przetestuj hamulce.

Podczas jazdy na rowerze, bardzo ważna jest prawidłowa sportowa pozycja. Będzie ona różna w zależności od wieku, sprawności, umiejętności i ewentualnie rodzaju roweru. Zasada jest jedna. Im bardziej sportowa jazda, tym tym tułów jest mocniej pochylony. Osoby początkujące powinny wybrać pozycję, która zapewni im komfort i nie będzie powodowała bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Jak jeździć? Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym szybciej spalisz zbędną tkankę tłuszczową, poprawisz sportowy wynik oraz unikniesz zakwasów i niepotrzebnego przetrenowania. Trenuj o stałej porze w ciągu dnia, po lekkim posiłku z węglowodanów złożonych (pełnoziarniste pieczywo, ciemny makaron, kaszę). Jeśli jesteś początkująca, przez pierwsze dwa tygodnie pokonuj niewielkie odległości, czyli nie dłuższe niż 10. km. Każdy trening zaczynaj od 5-minutowej rozgrzewki, np. jazdy w wolnym tempie. Korzystaj z roweru przynajmniej 3. razy w tygodniu po 30. minut, jeżdżąc z umiarkowaną intensywnością. Jeśli zamierzasz jeździć na rowerze jedynie w weekendy, rób przynajmniej dwugodzinne wycieczki w tempie spacerowym z przerwami na odpoczynek.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD