Placki zamiast białego pieczywa


(fot. majaskorupska.blogspot.com)

(fot. majaskorupska.blogspot.com)

Pierwsza znana postać chleba to płaski placek. Znany niemal w każdej kulturze ma setki odmian. Sięgnijmy do korzeni i zastąpmy białe pieczywo wypiekami z różnych stron świata.

Okrągły, podłużny, czy o niezbyt regularnym kształcie, placek to wypiek z pojedynczej lub podwójnej warstwy ciasta. Dzisiejsze placki to w wielu krajach wyroby z mąki pszennej, ale oryginalne przepisy obejmują też inne rodzaje zbóż. Podstawowym dodatkiem do mąki jest sól, woda, a zwykle też tłuszcz. Placki mogą być wypiekane, grillowane, smażone, gotowane na parze lub suszone. Potem napełnia się je lub pokrywa nadzieniem. Polecam placki o niewielkiej zawartości tłuszczu i maks. 50-procentowym dodatkiem pszennej mąki razowej, żytniej lub kukurydzianej. Smaży się je na patelni ceramicznej spryskanej olejem. Można je także piec na żeliwnej płycie do naleśników lub kamiennej do pizzy. Takie placki będą lepszą alternatywą da przemysłowego pieczywa i urozmaiceniem diety.

Podpłomyk to tradycyjny słowiański placek przygotowywany na zakwasie. Dodaj do ciasta nieco osadu z butelkowanego żurku, owiń czystą ściereczką i pozostaw na dobę. Można go jeść z pastą z twarogu z cebulką lub kapustą duszoną z grzybami. Pita natomiast jest popularna w basenie Morza Śródziemnego, na Bałkanach i znacznie dalej na południe i wschód. Placek przygotuj z drożdżami, by powstały dwie warstwy ciasta. Kawałkami pity nabieraj hummus albo napełnij ją farszem z kebabu czy falafela sałatki lub greckim sosem tzatziki. Foccacia z kolei jest włoskim wypiekiem z wysokobiałkowej pszenicy. Robi się ją z ciasta na pizzę. Placek dosmaczaj oliwą, rozmarynem i solą morską. Flatbrod to norweski placek czy też raczej suchar z mąki jęczmiennej z solą i wodą. Pasuje do zup, potraw z ryb i warzyw korzeniowych. Naan, roti i chapati to pszenne placki popularne w Indiach. Mają wiele odmian. Injera, czyli ciasto do placków etiopskich, bazuje na mące pszennej, ale oryginalnie zawiera też jęczmień, kukurydzę, sorgo czy bogaty w żelazo tef i jest poddawane fermentacji. Zamiast zakwasu można jednak dodać drożdży, wtedy z rzadkiego ciasta da się usmażyć cienkie naleśniki. Je się je do zup i suszonych warzyw.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD