Być lekarzem w Polsce


(fot. krakow.dlastudenta.pl)

(fot. krakow.dlastudenta.pl)

Długo trwały dywagacje na temat zarobków lekarzy w Polsce. Każdy z nas wie przecież, że zarabiają niemało, podobnie jak druga najbardziej „pożądana” grupa zawodowa w Polsce, czyli prawnicy. Opłaca się niewątpliwie uczyć długo i ciepliwie podczas studiów, bo zarobki później osiągane i prestiż społeczny związany z wykonywanym zawodem skutecznie wynagradza poczyniony wysiłek. 

Teraz wiadomo już, ile zarabiają lekarze. Zarobki ordynatorów na polskich oddziałach szpitalnych wahają się od 10 do 13 tysięcy złotych. Nie dziwi zatem fakt, że lekarze często biją się o to stanowisko i robią wszystko, by je zdobyć. Bardzo opłacalną specjalizacją jest również anestezjologia. Tych specjalistów jest zbyt mało w porównaniu z zapotrzebowaniem, co sprawia, że są także dobrze wynagradzani. Razem z dyżurami mogą oni osiągnąć sumę około 15 do 19 tysięcy. Podobnie zarabiają neurochirurdzy, kardiolodzy i chirurdzy. Mało jest również chirurgów naczyniowych, i oni również są sowicie wynagradzani.

Lekarze rodzinni mogą liczyć na pensje w wysokości około 5 tysięcy złotych. Lekarze, chcąc dorobić, biorą dodatkowe dyżury, zatrudniają się do wykonywania specjalistycznych badań i oczywiście prowadzą prywatne praktyki. Tak naprawdę zarobić pokaźne sumy można w tym zawodzie tylko poprzez bycie wybitnym specjalistą lub branie na siebie większej ilości obowiązków. Poza tym pacjenci, którzy nie chcą wystawać w kilkuletnich (!) kolejkach do specjalistów sięgają do portfela i umawiają się na prywatne wizyty. Łatwo policzyć, że dają oni lekarzowi dziennie od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD