Bezrobocie spada? Być może tylko w teorii


(fot. wp.pl)

(fot. wp.pl)

Polski rząd to instytucja, która niebywale lubi się chwalić swoimi sukcesami, nawet jeśli tych zbyt dużo nie ma. A co najważniejsze, potrafi je znaleźć lub samemu zrobić.

Jak? To bardzo proste. Polskie władze tracące powoli poparcie wśród społeczeństwa obniżają statystyki bezrobocia. Nie dzieje się to jednak dzięki owym miejscom pracy i restrukturyzacji gospodarki, ale przez wykreślanie bezrobotnych z ewidencji urzędów pracy. W ten sposób statystyki się poprawią, bo oficjalnie takich osób bez pracy będzie mniej. Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na poziomie czternastu – piętnastu procent.

Bezrobotni mają być wykreślani z ewidencji na dziewięć miesięcy. Obecnie osoby odmawiające propozycji urzędu są wykreślane na cztery miesiące. Na dziewięć miesięcy zostaną wykreślone przede  wszystkim te osoby, które długo są bez pracy.

Rząd i urzędy pracy odnotują wtedy na pewno większą skuteczność, być może odzyskają też poparcie społeczne. Poprawi się też „skuteczność” urzędników (bo w tym wypadku trudno o niej mówić) i ich uposażenia. Nikt nie zadaje jednak sobie pytania: jakim kosztem?

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD