Wybierz krem na noc
Sen to podobno najlepszy kosmetyk, ale dobry krem na dobranoc sprawi, że rano obudzimy się piękniejsze. Bo przecież skóra nie śpi.
Kiedy stoisz przed półką z kosmetykami i wahasz się, czy kupić krem na noc, przypomnij sobie, że skóra nie śpi. Gdy ciało zapada w sen, zwalnia się metabolizm. Wtedy właśnie skóra się regeneruje i naprawiane są jej uszkodzenia. To dobry czas na dostarczanie wszystkiego, co ją wzmacnia, odżywia i nawilża. Specjalny krem na noc jest zatem dobrą inwestycją. Jego skład jest nieco inny niż kosmetyku na dzień, którego głównym zadaniem jest ochrona. Dobieramy go do potrzeb cery: liczy się wiek i typ skóry, a także skłonność do powstawania zmarszczek, podatność na podrażnienia czy zaburzenia w pracy gruczołów łojowych lub kłopoty z drobnymi naczynkami krwionośnymi.
Skóra sucha wymaga bardzo intensywnego nawilżania i odbudowy warstwy ochronnej naskórka. Skład kosmetyków na noc do cery suchej nie różni się zasadniczo od tych na dzień. Odmienne są natomiast ich proporcje. I jedne, i drugie kremy powinny zawierać składniki zatrzymujące wodę na powierzchni skóry, np. kwas hialuronowy, kolagen czy sorbitol. Kolagen, wbrew reklamom, wcale nie wnika w głąb skóry i nie odbudowuje włókien kolagenowych. Jest on natomiast składnikiem, który wspaniale pochłania i zatrzymuje wodę na powierzchni naskórka. Przydadzą się również składniki takie jak gliceryna i glicerol oraz pantenol i mocznik.
W kremach do cery tłustej, zarówno na dzień, jak i na noc, należy unikać olejów roślinnych, które mogą powodować zaskórniki. Warto natomiast szukać w nich składników hamujących mnożenie się bakterii, których wydzieliny podrażniają skórę, nasilając łojotok. Bardzo dobry jest kwas azalainowy, związki cynku, witamina B6 oraz ekstrakt z drożdży. Sprawdzają się także kosmetyki ze składnikami łagodzącymi – wyciągami z alg, aloesem czy zieloną herbatą oraz z olejkiem z drzewa herbacianego, który działa bakteriostatycznie. W formie kuracji można też stosować na noc kremy z kwasem salicylowym lub glikolowym.
Skóra skłonna do podrażnień i alergii, czyli skóra wrażliwa, potrzebuje kosmetyku na noc, który będzie wzmacniał jej barierę naskórkową. Funkcję tę spełniają kwasy tłuszczowe z olejów roślinnych, a także ceramidy. Składniki te wspomagają także odnowę skóry. Bardzo ważne jest działanie kojące kremu, dlatego szukaj w nim alantoiny i pantenolu. Gwałtownie reagująca skóra wrażliwa uspokaja się także pod wpływem składników przeciwzapalnych, takich jak wyciąg z korzenia lukrecji, prawoślazu oraz z kwiatu malwy.
Cerę naczynkową w ciągu dnia należy przede wszystkim chronić. Nocą można wpłynąć na jej regenerację, załagodzenie podrażnień i wzmocnienie naczyń. Kremy na noc do tego typu cery powinny zawierać wyciągi roślinne korzystnie wpływające na kondycję naczyń krwionośnych, czyli arnikę, rutynę, kasztanowiec oraz escynę, która jest ich głównym składnikiem, a także wyciąg z miłorzębu japońskiego i ruszczyka. Warto również poszukać kremu z olejkiem różanym, który wzmocni ściany naczyń włosowatych, zapobiega ich uszkodzeniu oraz poprawia mikrokrążenie. Cennym składnikiem regenerującym są pochodne retinolu. Stymulują wzrost komórek naskórka, dzięki czemu naczynka stają się mniej widoczne. Przypisuje się im także działanie zapobiegające rozszerzaniu się naczyń.
Skóra dojrzała często jest sucha lub naczyniowa, lecz bywa także tłusta i mieszana. Dlatego przy doborze kremu należy brać pod uwagę wiek i związaną z nim utratę jędrności oraz pojawienie się zmarszczek, jak też dodatkowe problemy: suchość, nadmierne wytwarzanie sebum czy pojawiające się pajączki. Kremy na noc do cery dojrzałej powinny zawierać ważne dla niej witaminy, czyli E i C. Bardzo korzystny jest również retinol oraz kwasy owocowe. Cenne są także kosmetyki z peptydami, czyli specyficznymi aminokwasami, które stymulują produkcję włókien elastycznych oraz przeciwdziałają ciągłym napięciom mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Zestaw nocny do pielęgnacji cery dojrzałej uzupełniają wyciągi z soi.
Aby prawidłowo zadbać o kondycję skóry, warto poświęcić trochę czasu i dokładnie sprawdzać skład kremów, które chcemy kupić. W osiągnięciu oczekiwanego efektu pomogą nam tylko kosmetyki zawierające substancje odpowiednie do naszego typu cery.