Wybieramy rower


(fot. w-spodnicy.ofeminin.pl)

(fot. w-spodnicy.ofeminin.pl)

Jazda na rowerze pozwala cieszyć się pięknem wiosny, chłonąć zapachy i poznawać nowe, ciekawe miejsca. Oprócz tego poprawia nastrój i kondycję.

Od pierwszego wehikułu, który skonstruował Francuz hrabia William Sivrak pod koniec XVIII w., wiele się zmieniło. Wtedy była to maszyna z drewna. Cyklista wprawiał ją w ruch, odpychając się od ziemi nogami. Nie dało się skręcać, dlatego w końcu podjęto próby modernizacji wynalazku. Jeśli jeszcze nie masz roweru i zamierzasz go dopiero kupić, określ jakie zadanie miałby pełnić. Wówczas łatwiej ci będzie wybrać model optymalny da ciebie.

Rower miejski – holender ma kierownicę położoną wyżej niż siodełko. Jedzie się na nim w wygodnej, wyprostowanej pozycji. Jest wyposażony w 3-7-stopniowe przerzutki i błotnik, żeby się nie zachlapać w drodze do pracy. Powinien mieć dobre hamulce. Rower turystyczny (trekkingowy) sprawdzi się na miejskich chodnikach i zawiezie nas na wycieczkę. Jest lżejszy od holendra i większy od roweru górskiego. Ma 28-calowe koła i bogate wyposażenie: dynamo wbudowane w piastę, bagażnik, do którego łatwo przyczepisz torbę. Rower górski (mountain bike) to klasyczny wycieczkowiec. Większość górali ma przedni amortyzator, więc na pewno cię nie wytrzęsie podczas jazdy. Rozwija niezłe prędkości, ma 3-stopniowe przerzutki z przodu i 7-10-stopniowe z tyłu. Pozwala nam to dogodny styl jazdy. Rower szosowy to popularna kolarzówka, o smukłej sylwetce i cienkich oponach. Został stworzony do szybkiej jazdy po asfalcie. Na takim rowerze się mknie, więc nic dziwnego, iż jest to ulubiony model kurierów. Ma wygiętą kierownicę, która zmusza do jazdy w pochylonej pozycji. Składak – znowu modny, jak w latach 70., kiedy królowały „karaty” i wigry. Jest lekki, nowoczesne modele ważą 10 kg i można je złożyć jak parasol. Jest to model idealny na krótkie trasy. Dla pasjonatów, lubiących zadawać szyku, polecam dwukołowe oryginały. Wśród rowerów mniej typowych można znaleźć między innymi modele poziome, gdzie pedałuje się w pozycji leżącej, tandemy równoległe – dla dwojga czy tall-bike o wysokiej konstrukcji, gdzie dwie ramy są umieszczone jedna na drugiej.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD