Wybór drogi po maturze


(fot. biznes.pl)

(fot. biznes.pl)

Mamy już połowę kwietnia. Za dwa tygodnie maturzyści rozpoczną pisanie egzaminów, które – choć z dojrzałością nie mają nic wspólnego – skutecznie zdeterminują ich drogę życiową. Do wyboru jest wiele przedmiotów, a od ich umiejętnego wyboru, solidnej nauki przed maturą oraz odrobiny szczęścia zależy przyszłość osiemnasto i dziewiętnastolatków. 

A jak spędzą wakacje? Prawdopodobnie będą to dla nich najdłuższe wakacje w życiu. Potrwają od końca matur do końca września, kiedy to wielu maturzystów pójdzie na studia. Jest to kilka miesięcy, które można w dobry sposób zagospodarować. Są osoby, które cały ten czas odpoczywają, są też takie, które chcą zarobić trochę pieniędzy lub zdobyć niezbędne później na rynku pracy doświadczenie.

Najczęściej maturzyści korzystają z ofert staży lub zatrudniają się przy pracach sezonowych. Nie są ani uczniami, ani studentami, jest to więc specyficzny okres w ich dotychczasowym życiu. Ofert dla młodych osób nie brakuje, choć zarobki nie są duże. I tak, dziewczyna lub chłopak po maturze może spodziewać się nie więcej niż 8-9 złotych stawki godzinowej; przeciętnie jednak stawki sięgają sześciu złotych. Są to oferty z branży turystycznej: pomoc w hotelu, sprzedaż pamiątek, mała gastronomia, obchodowa sprzedaż lodów i przekąsek na plażach. Stanowiska w galeriach handlowych i w kawiarniach są już obsadzone przez studentów, którym nie mniej zależy na pracy. Czasami potrzeba opiekunek do dzieci na wakacje. Niewątpliwie do najcięższych rodzajów pracy dla młodych ludzi zaliczyć można zbiory owoców na wiejskich plantacjach. Tutaj za godzinę dostaniemy około 6 złotych, a jeśli zamiast dniówki jest stawka za określoną ilość zebranych owoców, wynosi ona około 2,50 zł za koszyczek np. truskawek.

Pewne jest jedno: chcąc znaleźć pracę na wakacje, trzeba się pośpieszyć. Chętnych jest dużo, a miejsc pracy już nie tak wiele. Zarobione pieniądze z pewnością się przydadzą np. na wakacyjny wyjazd czy start na studiach.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD