Zmiany w urlopach dla rodziców


(fot. m.onet.pl)

(fot. m.onet.pl)

Donald Tusk zdecydował, że matki, które urodziły dziecko przed 17 marca 2013 roku będą mogły także skorzystać z dłuższego urlopu. 

Postanowienie rządu to efekt rozmów matek zrzeszonych w stowarzyszeniach i komitetach, które domagały się równego traktowania wszystkich kobiet rodzących dziecko w 2013 roku, a nie tylko tych marcowych.

Premier początkowo był nieugięty. Cała sprawa była szeroko komentowana w mediach i nagłaśniana przez telewizję. Społeczeństwo było podzielone, a rząd nie dawał się namówić, jak zwykle tłumacząc się finansowymi rozliczeniami oraz brakiem odpowiedniej ilości środków w budżecie państwa. Wciąż pokazywano kolejne wyliczenia, co jeszcze bardziej denerwowało matki.

Właśnie stała się jednak pozornie niemożliwa rzecz: Donald Tusk ogłosił, że na reformę urlopów „załapią” się wszystkie matki rodzące dzieci w bieżącym roku. To oznacza, że styczniowe i lutowe mamy mogą spać spokojnie i przygotować się na dłuższy urlop. Będą także mogły zdecydować, jak podzielić się urlopem z ojcami, którzy też będą mieli taką możliwość.

Szef rządu podkreślił, że negocjacje odbywały się kulturalnie i dość spokojnie. Być może był to jeden z bodźców do poważnego potraktowania rodziców z początku roku i do ustępstw ze strony rządu.

Wszystkim mamom, które powitały na świecie dzieci w tym roku, serdecznie gratulujemy i zazdrościmy długiego urlopu!

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD