Urlop, ach ten urlop…


(fot. prawo.egospodarka.pl)

(fot. prawo.egospodarka.pl)

O dziwo, posłowie ze wszystkich frakcji politycznych w polskim parlamencie popierają wydłużenie urlopu rodzicielskiego nie tylko dla dzieci urodzonych po 17 marca, ale dla wszystkich z 2013 r.

Posłowie są wyjątkowo zgodni – matki mają dostać 6 tygodni więcej zwykłego urlopu macierzyńskiego oraz urlop rodzicielski w wymiarze dwudziestu sześciu tygodni. Jeśli nowe przepisy nie urzeczywistnią się do 17 czerwca, to matki dzieci z początku roku nie będą mogły skorzystać z takich dłuższych urlopów.

Ale to nie koniec batalii. Kolejna grupa rodziców domaga się swoich praw. Chodzi o wszystkie dzieci z  2012 r. Rodzice ci walczą o uprawnienia do wydłużonego urlopu rodzicielskiego. Napisali nawet petycję do premiera. W petycji tej piszą, że projekt nowelizacji prawa w takim zakresie jak jest to obecnie planowane nie zapewnia równych praw wszystkim rodzicom.

Rodzice ci chcą, żeby wraz z wejściem w życie nowego prawa o urlopach macierzyńskich i rodzicielskich wszystkie dzieci nie mające ukończonego roku, miały prawo do zapewnionej prawnie przez państwo opieki ze strony obojga rodziców aż do momentu, gdy ukończą rok.

Czy rodzice ci mają rację? A może to tylko fala liczących na łatwy urlop, wywołana przez zazdrość do rodziców dzieci młodszych o kilka miesięcy? Oceńcie sami.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD