Wiosenny omlet z szynką i szparagami


(fot. gloswielkopolski.pl)

(fot. gloswielkopolski.pl)

Szparagi mają wyrazisty smak, finezyjny kształt i dają duże pole do popisu w kuchni. Jest wiele przepisów na przygotowanie tego wiosennego rarytasu.

Kupując szparagi, warto zwrócić uwagę, aby ich główki były zamknięte, a końcówki wilgotne. Po umyciu należy je obrać. Skórkę ścina się od góry łodygi w dół. Białe obiera się na całej długości łodygi, zaczynając tuż pod główką. Młode szparagi zielone zwykle nie wymagają obierania albo obiera się je cienko – do 1/3 wysokości. Szparagi gotuje się około 10. minut lub do czasu, gdy będą miękkie. Powinny być zawsze ustawione pionowo w wysokim garnku, aby główki  wystawały ponad powierzchnię wody.

Składniki na omlet z szynką i szparagami:

1 łyżka masła
6 jaj
50g cienko pokrojonej szynki
5-6 zielonych szparagów
1 łyżka śmietany
2 łyżki mąki
1-2 łyżki posiekanego szczypiorku
świeżo zmielony czarny pieprz, sól i cukier

Szparagi ugotować z odrobiną soli i cukru. Gdy będą miękkie, wyjąć je z wody i przekroić na pół. Jajka wymieszać ze śmietaną, dodać sól i odrobinę pieprzu. Masę ubić. Następnie dodać mąkę i wszystko dokładnie wymieszać. Szynkę pokroić. Na roztopione na patelni masło wlać masę jajeczną. Na jednej połowie ułożyć szynkę i szparagi, doprawić pieprzem. Całość smażyć do momentu, aż omlet będzie rumiany. Gotowy złożyć na pół i posypać szczypiorkiem.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD