Raz, dwa, trzy – wpadasz ty!


(fot. kobieta.pl)

(fot. kobieta.pl)

Na rynku dostępnych jest kilkanaście rodzajów metod zapobiegania ciąży. Para może zdecydować się na najbardziej odpowiednią dla nich analizując po kolei sposób użycia, koszt i procent zabezpieczenia.

Kobiety, które w najbliższym czasie nie planują ciąży, a stosują antykoncepcję czują się bezpieczniej i chętniej poddają się igraszkom z partnerem. Która jednak antykoncepcja jest najlepsza dla Ciebie? Najprościej rzecz ujmując możemy ją podzielić na mechaniczną i chemiczną. Mechanicznymi środkami zabezpieczającymi są prezerwatywy dla mężczyzn i kapturek dopochwowy dla kobiet, metody te zapobiegają wniknięciu nasienia do macicy, tym samym uniemożliwiają zapłodnienie. Kolejną metodą zapobiegającą ciąży jest tzw. spirala – wkładka wewnątrz maciczna. Uważana za chemiczną metodę antykoncepcji, ponieważ w swoim składzie zawiera miedź, która osadza się na ściankach macicy zmieniając jej środowisko, na niemożliwe do zagnieżdżenia się jajeczka. Najbardziej popularną metodą antykoncepcji w dzisiejszych czasach jest tabletka antykoncepcyjna, ta metoda hormonalna polega na przyjmowaniu codziennie hormonów blokujących w organizmie kobiecym dojrzewanie komórki jajowej. Tym samym blokowana jest owulacja, zmienia się też śluz w macicy. W tym zakresie mamy do wyboru pigułki jednoskładnikowe, które zawierają gestageny lub dwuskładnikowe, które oprócz gestageny w swoim składzie zawierają również octakalioestriol i etynyloestradiol. Hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym nie obciążającym naszej wątroby jest krążek dopochwowy. W przeciwieństwie do tabletek, nie musimy o nim pamiętać na codziennie. Aplikujemy go pierwszego dnia okresu i wymieniamy raz na trzy tygodnie. W tym czasie z krążka uwalniane są hormony, które zapobiegają owulacji. W ten sam sposób i na tej samej zasadzie działają plastry antykoncepcyjne, które umieszczamy na skórze (pośladek, ramie lub łopatka) raz na trzy tygodnie pozwalając hormonom przenikać do organizmu. Dla młodych kobiet zaczynających dopiero przygody z seksem polecane są sperymicydy. Środki plemnikobójcze, które dostępne są w postaci żelu lub globulki. Metodę tę stosujemy ok. 15 minut  przed  stosunkiem. Plemniki giną w kanale rodnym kobiety, nie może więc zatem dojść do zapłodnienia.

Która z metod jest najbezpieczniejsza?

O tym, która metoda jest najbezpieczniejsza, mówi nam wskaźnik Pearla, który podaje nam liczbę poczęć w ciągu roku na 100 badanych kobiet używających danej metody antykoncepcyjnej.  Im niższy jest wskaźnik Pearla tym metoda antykoncepcyjna jest bardziej skuteczna.

Należy jednak pamiętać, żeby stosować antykoncepcję zgodnie z zaleceniami producentów. Oraz o tym, że każda antykoncepcja  bywa zawodna, co skutkuje rocznie ok.  80 milionami nieplanowanych ciąż na całym świecie.

Prezerwatywy 

(fot. wiadomosci.gazeta.pl)

(fot. wiadomosci.gazeta.pl)

Pigułki

(fot. dzieciaczek.wordpressy.pl)

(fot. dzieciaczek.wordpressy.pl)

Spirala

(fot. iceis.pl)

(fot. iceis.pl)

Krążek dopochwowy

(fot. dzidziusiowo.pl)

(fot. dzidziusiowo.pl)


Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD