Epos o Nagietku


(fot. leczniczeziola.pl)

(fot. leczniczeziola.pl)

Nagietek lekarski, w Wielkopolsce nazywany miesięcznicą, przybył do nas z krain śródziemnomorskich, gdzie sobie dziko rośnie i dzisiaj. U nas jest uprawiany jako roślina ozdobna i lecznicza.

Należy do rodziny astrowatych. Łodyga krucha, ma wysokość około 50 cm, z liśćmi krótkoogonkowymi u dołu, a wyżej z siedzącymi, czyli ją obejmującymi. Kwiaty, zwykle kilka na jednej łodydze, pomarańczowe lub żółte, zebrane w koszyczki. Najładniejsze są odmiany pełnokwiatowe, bez widocznie zaznaczonego środka. Bardzo przyjemnie, balsamicznie pachną. Owocem jest niełupka, wygięta sierpowato, żółtawobrunatna. Chętnie się sam rozsiewa, pozostając długi czas na tym samym miejscu. Tworzy ładne dywany ogrodowe, podoba mu się też w wazonie i ścięty zachowuje ładny wygląd przez kilka dni. Przyjazny dla oka i dla nosa. Przyjazny także dla zdrowia. Surowcem zielarskim w Polsce, jest tylko nagietek o barwie pomarańczowej. Zawiera: olejek eteryczny do 0,02%, flawonoidy, karotenoidy, związki trójterpenowe (saponzydy): arnidiol i faradiol, śluzy, związki żywicowe, gorycze, kwas jabłkowy i inne. Działanie jego jest dwojakie: zewnętrzne i wewnętrzne.
Zewnętrznie stosowany w niektórych kroplach do oczu, zapobiega nadmiernemu wysuszaniu gałki ocznej. Następnie przy odmrożeniach, wysypkach skórnych, zapaleniu skóry, a także przy owrzodzeniach żylakowych. Dobry jest na oparzenia, stłuczenia, obtarcia naskórka. Jako środek przeciwzapalny i bakteriobójczy ma zastosowanie na błony śluzowe przeciw rzęsistkom w postaci irygacji lub tamponów. Jako roślina kosmetyczna stosowany jest w kremach gojących odmrożenia i oparzenia. Spotkamy go również w szamponach, maseczkach, mleczkach i olejkach na cerę suchą, łuszczącą się, skłonną do infekcji, czerwienienia i pękania.

Naturalna maseczka z nagietka:
Łyżkę płatków nagietka rozetrzeć z łyżeczką oliwy i łyżką kremu Nivea. Nałożyć na twarz, a po 20 minutach zmyć. Wewnętrznie wspomaga przewód pokarmowy w nieżycie żołądka i jelit, przy wrzodzie żołądka i dwunastnicy. Pomaga w stanach zapalnych dróg żółciowych i po przebytym zapaleniu wątroby. Osłabia ból miesiączkowania i łagodzi dolegliwości okresu przekwitania. Wzmacnia organizm i poprawia odporność na zakażenia bakteryjne i wirusowe. Nie zapomina o sercu w połączeniu z innymi ziołami.

Herbatka z nagietka:
1 łyżeczkę kwiatów nagietka zalać szklanką wrzątku. Całość parzyć pod przykryciem przez ok. 15 minut. Posłodzić odrobiną miodu. Nie można jednak zapomnieć, żeby wspomagając się herbatką nie zaniedbać wizyt u lekarza. Nagietek nie jest cudotwórcą, jest tylko pięknym kwiatem z właściwościami leczniczymi. Natomiast jako zioło powinniśmy potraktować go przyjaźnie i korzystać z jego mocy.

Cieszmy się także jego kwiatami. Właśnie teraz kwitnie.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD