Oregano


(fot. theida.com)

(fot. theida.com)

Nazwa brzmiąca nieco tajemniczo, kojarząca się z przyprawą. Łacińska nazwa to Origanum vulgare, a po naszemu to Lebiodka pospolita. Kto by pomyślał?!

Rośnie w Europie i Azji, a także a Afryce Północnej. Znamy ją w Polsce jako dziki majeranek. Owłosione liście, na owłosionych łodygach mogą mieć do 80 centymetrów wysokości. Kwiaty drobne jasnoczerwone, albo purpurowe zebrane w baldachogronach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Zbiera się ziele w okresie kwitnienia i suszy w przewiewnym miejscu.

Spotykamy ją w nadrzecznych zaroślach, na słonecznych pagórkach i na skrajach lasów. Nie zwracamy na nią specjalnej uwagi, a to taka wszechstronna roślina, pamiętająca czasy sprzed naszej ery. Już Hipokrates i Arystoteles znali właściwości lecznicze tej rośliny. Działa wykrztuśnie, dezynfekująco, przeciwskurczowo, wiatropędnie, odtruwająco, moczopędnie. Używano jej także do farbowania tkanin na czarno, a kwiaty były wykorzystywane jako pomarańczowy barwnik do wełny. W Średniowieczu zabezpieczała przed czarami. Zdarzało się, że zastępowała także herbatę i tytoń.

Jest wykorzystywana w kosmetykach, jako składnik płynów do kąpieli i do płukania ust. Wchodzi w skład ziół prowansalskich. Lebiodka to wspaniała przyprawa do pizzy. Niby zwykłe zielsko, a ile zastosowań!

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD