Uroda – rzecz gustu


(fot. urodaizdrowie.pl)

(fot. urodaizdrowie.pl)

Uroda kojarzy się prawie zawsze z wyglądem zewnętrznym. I nie musi to być oszałamiająca figura, piękne rysy twarzy. Czasem, miły wygląd osoby przeciętnej, nie rzucającej się specjalnie w oczy, zwróci naszą uwagę.

Jak twierdzi mój przyjaciel, wszystkie oficjalne definicje urody to tylko słowa, nic więcej. Uroda, to rzecz gustu. A z gustami podobno się nie dyskutuje. Każdemu może podobać się co innego. I nie tylko wygląd zewnętrzny jest ważny, wnętrze odgrywa tu także swoją rolę. Dopiero piękno postrzegane całościowo, oddaje w pełni wszystkie wartości wdzięku. Zgadzam się z nim całkowicie. Bo, co to za atrakcyjność, jak charakter paskudny.

Nie znaczy to, że nie trzeba dbać o siebie. O fryzurę, dłonie, paznokcie. I nie należy bezceremonialnie krytykować preferencji innych. Szczególnie względem figury. Nie tylko o kobiecej powierzchowności mowa, mężczyźni też podlegają ocenie swojej prezencji. Mniej ciała, czy więcej, to jest uzależnione od upodobań. Byle nie przesadzić, z tym więcej, bo to może być ze szkodą dla zdrowia. Barokowa puszystość pań nadal znajduje swoich wielbicieli, otyłość niekoniecznie, tak jak wyrafinowana szczupłość, obie skrajności nie są już w modzie.

A włosy? Uważa się, że mężczyzna z łysinką jest bardziej atrakcyjny od długowłosego. U kobiet zwykle bujne włosy są oznaką pełnej kobiecości. Tu także nie ma reguły. I zdania mogą być odwrotne. A kolor nie ma zupełnie znaczenia. Każdy preferuje inny, albo nie zwraca na niego specjalnej uwagi. Najważniejsza jest aura jaką roztaczamy wokół siebie. Uroda postrzegana przez pryzmat ciepła i uśmiechu płynącego z naszego, niekoniecznie idealnego ciała, więcej zachwyca, niż ideał połączony ze zgryźliwością. Czasem, zamiast starać się za wszelką cenę eksponować swoją krasę, która jest i tak sprawą gustu, może należałoby się postarać wyeksponować swoją serdeczność. Milej przytulic się do brzydkiego, ale ciepłego serca, niż do pięknego, ale zimnego posągu.

Chociaż to także rzecz gustu!

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD