Dotrzeć do sedna


(fot. gstatic.com)

(fot. gstatic.com)

Piękne kobiety wierzą w swoją inteligencję; kobiety inteligentne nie wierzą w swoją urodę – Pablo Ruiz Picasso.

Tak powiedział ten sławny artysta. Idąc śladem szkolnych problemów polonistycznych związanych z poezją, chciałabym zapytać, w tym wypadku; co malarz miał na myśli?
Próbowałam różnych koncepcji aby dociec istoty rzeczy. Indagowałam sama siebie; czy chodzi o to, że kobiety inteligentne uważają się za nieładne, brzydkie? Czy wszystkie piękne kobiety myślą, że są inteligentne? Ani na jedno, ani na drugie pytanie nie da się odpowiedzieć twierdząco. Są różne podejścia do własnego wyglądu i rozumu. Inna kwestia, to: co dokładnie rozumiemy pod pojęciem – inteligencja; a co oznacza dla nas uroda? Definicje nie są spójne z odczuciami poszczególnych osób. Tak, jak różne bywa wrażenie oglądanych dzieł sztuki.

Mnie osobiście, malarstwo pana Picasso nie zachwyca, być może dlatego, że nie kocham się w matematyce, a geometrii wprost nie cierpiałam. „Symetria jest estetyką głupców” – te słowa także przypisuje się temu kubiście. Wobec tego zaprzecza sam sobie, bo zdanie zacytowane na początku jest, w jakiś sposób symetryczne, przynajmniej dla mnie. Myślę o tym wszystkim głośno, w nadziei, że ktoś pomoże mi rozwikłać mój dylemat i podpowie skuteczną ścieżkę dedukcji zmierzającą do odpowiedzi na nurtujący mnie temat.
Bo wychodzi na to, że malarz powiedział, a kobieta ma problem!

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD