American Apparel szokuje


(fot. nicolelamarfashion.blogspot.com)

(fot. nicolelamarfashion.blogspot.com)

Znowu w projektach znanej marki odnajdujemy kontrowersje. Na rynku pojawiały się t – shirty z nietuzinkową grafiką.

Na koszulkach widnieją damskie narządy płciowe podczas menstruacji. Nikt wcześniej nie odważył się na taki krok, ale do odważnych świat należy.

Pomysłodawczynią jest młoda projektantka Petra Collins, która poruszając tematykę tabu chciała zwrócić uwagę na ważną kwestie jaką jest seksualność kobiet. W wywiadzie do OsterMag.com wyjaśnia: „Uważam, że seksualność nastolatków jest tematem tabu, szczególnie młodych dziewczyn. Jest ignorowana lub uznawana za mało istotną. Zauważyłam, że ludzie czują się niekomfortowo gdy kobieta eksponuje swoją seksualność zamiast ją tłumić. W naszym społeczeństwie nagie lub dwuznaczne obrazy automatycznie zyskują negatywne znaczenie. Musimy zrobić miejsce dla seksu z punktu widzenia kobiet oraz zaakceptować je. Do tego czasu ludzie będą czuli się niekomfortowo patrząc na prace takie jak moje.” Jak widać, projektantka stanowczo broni swojej kolekcji, a tym samym wyjaśnia swoją wizję. Swoimi projektami chciała uzmysłowić  powagę sytuacji, chciała dokonać rewolucji w świadomości społeczeństwa. Czy jej się uda? Może nie od razu, ale na pewno mały krok został wykonany w stronę zmiany.

American Apparel należy to jednej z bardziej kontrowersyjnych firm odzieżowych. To nie jest jedyna kolekcja, która jest na językach. Firma do swoich reklam wykorzystuje aktorów pornograficznych  m.in. Lauren Phoenix, Charlotte Stokely, Sasha Grey i Faye Reagan. Nadmierna nagość i seksualności doprowadziła, że większość reklam nie doczekała się swojej emisji. Największy skandal firmy to ten, z udziałem Woody Allena. Billboardy przedstawiały go jako rabina z filmu „Annie Hall”, miała to być satyra i alegoria nawiązująca  do scen w filmie. Niestety samemu reżyserowi to przedsięwzięcie się nie spodobało, tym samym pozywał  firmę na 10 milionów dolarów.

Teraz zostało nam tylko czekanie na następne szokujące projekty American Apparel.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD