Wszystko o antykoncepcji


(fot. cloudfront.net)

(fot. cloudfront.net)

Zastanawiałaś się kiedyś jak pachnie dziecko? Musem marchewkowym, czy kremem nagietkowym? A teraz zastanów się, czy nie wolisz zapachu innych przyjemności, jak limonowa tequila, czy kropla ulubionych perfum. Jeśli na ostatnie pytanie odpowiedziałaś twierdząco, przeczytaj teraz o różnych metodach zabezpieczenia.

Jakie masz możliwości?

Tabletki antykoncepcyjne – dają ci 91% bezpieczeństwa przed niechcianą ciążą. Zapomniałaś wziąć pigułki? Nie martw się, możesz ją zażyć z 12-godzinnym opóźnieniem. Minus? Niestety nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Prezerwatywa ­– szacowane bezpieczeństwo: 82%. Pamiętaj, że jeżeli jest lateksowa, musisz używać lubrykantów na bazie wody. Zero olejków i bitej śmietany!

Wkładka – zapewnia 99% bezpieczeństwa. Możesz uprawiać spontaniczny seks bez obawy o ciążę, jednak podobnie jak w przypadku tabletek – ochrona przed chorobami nie zostaje zachowana.

Plaster – ze względu na swoją dwuskładnikowość, skuteczność oceniana jest jak w przypadku tabletek – 91%. Niestety z plastrami wiążą się także minusy – wysokie szanse na skutki uboczne.

Żel plemnikobójczy – zabija plemniki, dzięki czemu daje 72% ochronę. Pamiętaj jednak, że efektywny jest jedynie wtedy, kiedy stosujesz go przy wsparciu innych metod antykoncepcyjnych.

Kalendarzyk – najbardziej ryzykowna forma zapobiegania ciąży. Polega na regularnej kontroli śluzu szyjkowego, oraz temperatury ciała. Brak skutków ubocznych, niewielki koszt, ale skuteczność jedynie około 80%.

Tabletka po – 90% bezpieczeństwa. Wpadliście? Nie martw się, tabletka działa do 3 dni od stosunku, choć największą skuteczność osiąga wzięta w ciągu 24 godzin.

Abstynencja – zapewni ci 100% ochronę. Ale jeśli nie chcesz rezygnować z seksu – są inne metody!

Jak radzić sobie ze skutkami ubocznymi antykoncepcji hormonalnej?

Mdłości
Tabletki dwuskładnikowe przez kilka pierwszych miesięcy mogą wywoływać mdłości. Co możesz zrobić, jeżeli organizm jednak nie przywyknie do hormonów? Zdecyduj się na zastrzyk lub wkładkę. Pamiętaj także, żeby nie przyjmować tabletki na pusty żołądek!

Spadek libido
Hormony w tabletkach podwyższają poziom białka (SHBG), które wiąże testosteron i go dezaktywuje. Mniej testosteronu = mniejsza ochota na seks. Co możesz zrobić? Przejdź na antykoncepcję z małą ilością hormonów, lub zamień tabletki na wkładkę domaciczną.

Huśtawka nastrojów
Zmiany nastroju są wywołane przez progesteron. Jedyne co możesz zrobić, to wypróbować inny typ tabletek.

Przybranie na wadze
Antykoncepcja może zatrzymywać wodę w organizmie, przez co towarzyszyć ci będzie uczucie napuchnięcia. Co zrobić? Postaw na wkładkę domaciczną, lub pigułki z drospirenonem, który działa moczopędnie.

Teraz, kiedy już wiesz, jaki środek antykoncepcyjny pasuje do ciebie najlepiej, możesz cieszyć się spontanicznym seksem, bez obawy o niechcianą ciążę!

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD