Co wyróżnia „Miasto Kości” Cassandry Clare?


„Miasto Kości”

Wyobraźcie sobie, że przez swoje całe życie byliście okłamywani przez najbliższą Wam osobę – matkę. Co czujecie? To nie koniec, bo gdy niesamowite tajemnice wychodzą na jaw, a Wasze życie wisi na włosku, to właśnie jej przy Was nie ma…

Casandra Clare zyskała międzynarodową sławę dzięki liczącej sobie 6 tomów serii fantastycznych książek dla młodzieży „Dary Anioła”. Niedawno w kinach ukazała się ekranizacja pierwszego tomu tej serii – „Miasto kości”. Zainteresowana pozytywnymi recenzjami książek tej pisarki, oraz zapowiedzią filmu, postanowiłam sama poznać niezwykłą serię „Dary Anioła”.

Clary Fray jest zwykłą piętnastolatką, ładną, ale nie oszałamiająco piękną, mieszka z matką Jocelyn, ma przyjaciela od serca Simona i zmaga się z codziennymi problemami typowymi dla jej wieku. Kiedy podczas jednej z imprez w niezwykłym klubie Pandemonium Clary widzi coś, czego nie widzi nikt inny jej życie całkowicie się zmienia. Niedługo po tym wydarzeniu w niewyjaśnionych okolicznościach znika jej matka, uprzedzając ją telefonicznie, by za nic nie wracała do domu. Na przekór wszystkiemu Clary wraca, a w zdemolowanym mieszkaniu znajduje dziwne monstrum nie z tego świata. Ale to tylko początek niesamowitych wydarzeń, które ją spotkają.

„Miasto Kości”

Clary niespodziewanie odkrywa inny, równorzędnie istniejący ze znanym jej dotychczas, świat, który pełen jest niesamowitych istot, ludzi o magicznych zdolnościach i niebezpieczeństwa, które czają się na każdym kroku. Poznaje Nocnych Łowców, pół-aniołów, chroniących ludzi oraz sobie podobnych przed demonami i istotami ciemności. Wszystko jednak sprowadza się do głęboko ukrytej przeszłości jej matki, Jocelyn, która niegdyś była żoną potężnego i złego Nocnego Łowcy Valentine’a. Znaleźli się oni w posiadaniu Kielicha Anioła, który razem z Mieczem i Lustrem dawał nieograniczoną władzę i niewyobrażalną moc. Jednak Kielich zniknął wraz z Jocelyn, a Valentine został uznany za zmarłego w pożarze… Jednak do czasu. Clary zapragnie znaleźć swoją matkę, a w tym pomogą jej nowo poznani przyjaciele. Ale, jak łatwo można się domyślić, czeka ich niebezpieczna podróż…

„Polowanie na demony i moda (…) Nigdy bym nie pomyślała, że mogą iść ze sobą w parze.”

Najważniejszą bohaterką książki jest oczywiście Clary i to na niej w głównej mierze skupia się autorka książki, jednakże nie zapominając o dogłębnej kreacji pozostałych bohaterów powieści. Clary jest piętnastolatką, wychowującą się tylko z matką Jocelyn, gdyż jej ojciec nie żyje. Dziewczyna niewiele o nim i o przeszłości swojej matki wie, ponieważ jest to dość drażliwy temat i Jocelyn wyraźnie go unika. Z czasem Clary zaczyna odkrywać prawdę o swojej rodzinie, ale także i o sobie oraz mocach, które od urodzenia w niej drzemią.

Świat wykreowany przez autorkę jest niesamowity i współgra ze światem rzeczywistym istniejąc równolegle. Nie zabraknie też całego wachlarza magicznych postaci takich jak pół-anioły (nazywani inaczej Nefilim, Nocni Łowcy), demony, elfy, ifryty (czarodzieje pozbawienie magicznej mocy), skrzaty, wampiry, wilkołaki, wróżki i czarownice oraz wiele innych, mroczniejszych i niebezpieczniejszych stworów. Ale żeby nie było zbyt mrocznie i pesymistycznie, nie zabraknie dużej dawki humoru, a dzięki niebanalnym opisom pełnym metafor i porównań będziecie mieli szansę na użycie wyobraźni.

„Miasto Kości”

Akcja rozwija się błyskawicznie nabierając z każdą przeczytaną stroną szaleńczego tempa i zaskakuje niespodziewanymi zwrotami akcji. Autorka serwuje czytelnikowi wiele niewiadomych, wiele pytań i zagadek, których odpowiedzi często będą zawierały bolesną treść. Ważnymi tematami, które porusza Casandra Clare jest oczywiście miłość i walka dobra ze złem. Będzie miłość matki do córki, ale także młodej dziewczyny do młodego chłopaka, nie zabraknie jednak miłości niebanalnej, trudnej i niosącej ze sobą cierpienie. Co tyczy się walki dobra ze złem nie wszystko będzie tak jasne i klarowne, jak z początku będzie się wydawało. Niejednokrotnie będziecie zaskoczeni, gdy okaże się, że ten dobry jest… tym złym.

„Miasto Kości” całkowicie mnie oczarowało. Świat, który wykreowała Cassandra Clare jest niezwykłym, niemalże bajkowym, ale mrocznym światem, który mimo wszystko ma w sobie wiele uroku i niezwykłego czaru. Mam nadzieję, że moja recenzja przekonała Was, że warto zapoznać się z tą serią, najlepiej oczywiście od pierwszego tomu i wersji papierowej, a nie ekranizacji, którą polecam jako dodatek po smakowitej lekturze. Recenzja tomu drugiego ukaże się w najbliższych dniach.

Tytuł: „Miasto Kości”
Seria: Dary Anioła #1
Autor: Cassandra Clare
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 512
Data wydania: (II) 2013
ISBN: 978-83-7480-373-1

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD