Jak zostać artystą?


(fot. kultura.wm.pl)

(fot. kultura.wm.pl)

Życie artysty wbrew pozorom nie jest usłane różami. Wymaga wielu poświęceń, ale w zamian otrzymujemy o wiele więcej – co sprawia, że ostatecznie każde poświęcenie ma sens.

Prawdę mówiąc trudno jest rozpocząć życie „artysty” – oferty pracy nie znajdziemy bowiem na żadnym serwisie ogłoszeniowym, nikt nie poprosi nas o CV. To my jesteśmy naszym pierwszym pracodawcą – w trakcie gdy dorabiamy sobie w innej branży, powoli piszemy, malujemy, kręcimy pierwsze projekty, które następnie próbujemy sprzedać. No właśnie… ale czy to naprawdę jest takie proste?

Jak w każdej branży, również w branży rozrywkowej, najważniejsze są kontakty. Gdy znamy kogo trzeba, naturalnie łatwiej jest sprzedać nasz projekt, wydać książkę czy zrobić cokolwiek. To również dotyczy reklamy, marketingu lub po prostu PR’u z czytelnikami. Sam dopiero jestem na początku tej ciężkiej drogi i wiem, że każdy krok marketingowy wymaga wiele pracy dla nowicjusza – warto jednak wśród swoich znajomych pytać, czy ktoś nie zna kogoś, kto może nam pomóc. Ostatnio sam otrzymałem ogromną pomoc przy kręceniu filmu.

Oczywiście należy również mieć pomysł na siebie – trzeba wiedzieć, czym się chcemy zająć w życiu, jakiego typu projekty realizować. Jednak nie bójmy się również mniej odpowiedzialnych zadań! Każda wykonana praca kształtuje w nas pewne umiejętności, które są niezbędne dla artysty. Jest jednak jeden szkopuł – niezależnie od poziomu wykształcenia, umiejętności czy po prostu edukacji, każda forma sztuki wymaga talentu. Opłacanym twórcą może zostać każdy, artystą jednak trzeba się urodzić.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD