Słowa to nie wszystko


(fot. kariera.infopraca.pl)

(fot. kariera.infopraca.pl)

Mowę ciała traktujemy z przymrużeniem oka. Mamy świadomość jej istnienia, aczkolwiek zostaje ona bagatelizowana.

Badania przeprowadzone przez Alberta Mehrabiana mówią, że aż 55 % informacji czerpiemy z języka ciała. Kto by przypuszczał. Przecież wszyscy skupiamy się na słowach. Zdania wypowiedziane do nas bezpośrednio lub pośrednio, ale to właśnie w nich odnajdujemy całą prawdę. Słuchaczy jest dużo, cierpimy jednak na brak obserwatorów. Nikt nie zwraca uwagi na gesty, które towarzyszą nam podczas codziennego życia. Chyba czas to odmienić.

Komunikacja niewerbalna służy do podkreślenia wypowiedzi – takie zdanie ostatnio wyczytałam w jednej z książek o komunikacji międzyludzkiej. Jednak to jest dla mnie za mało. Oczywiście jest w tym ziarnko prawdy. Nie będę z tym polemizowała oczywiście, aczkolwiek chciałabym trochę przekształcić ten wniosek. Ja bym ujęła to tak: komunikacja niewerbalna przekazuje treść. Treść, która może całkowicie różnić się od wypowiedzianych słów, treść przekazująca błędne informacje. I co wtedy? Gdy słowa i gesty są tak odmienne. Nasuwa mi się prosty wniosek. Kłamać każdy umie, ale nasza mowa ciała zazwyczaj jest prawdziwa. Nigdy nie ukryjemy łez, ale zawsze możemy powiedzieć wszystko jest ok. Mam dla was kilka wskazówek, które  pomogą wam zrozumieć drugą osobę.

Ręce całkiem przekręcone – taki układ rąk wskazuje na zagmatwane życie uczuciowe. Wnętrza dłoni są zakryte, co może świadczyć, że osoba ta próbuje coś zataić

Ręce tkwią głęboko w kieszeniach spodni – to postawa nieprzenikniona. Człowiek ten nie chce zdradzić swojej reakcji. Cechuje go hermetyczność oraz skrywanie własnych odczuć i zamierzeń

Ręce splecione na piersi – sugerują frustrację i negatywne nastawienie psychiczne. Im wyżej są trzymane, tym gorszy jest humor ich właściciela.

Podałam kilka przykładów, jak nasze ułożenie rąk może być odbierane przez otoczenie. Jest ich naprawdę dużo więcej. Dla tych, którzy chcą bardziej wgłębić się w to zjawisko, odsyłam do książki Andiego Collinsa „Mowa Ciała”. Tam znajdziecie wiele informacji na temat komunikacji niewerbalnej.

Ale może teraz przenieśmy się do czegoś, co nas kobiety może najbardziej interesować w relacjach z mężczyznami. Jakie on może wysyłać gesty? Czy mają oni standardowy język ciała? No więc, przede wszystkim zwróć uwagę na sposób w jaki siedzi w naszym towarzystwie. Jeżeli stara się zająć jak najwięcej przestrzeni, przy tym rozszerzając nogi, emanuje dużą pewnością siebie. A gdy często opiera swoje ręce na biodrach, wtedy wykazuje zainteresowanie następnym spotkaniem.

Tym tekstem chciałabym was zachęcić do niebagatelizowania mowy ciała, ponieważ czasami ona wyraża więcej niż tysiąc słów. Może nareszcie zrozumiemy tych nasz mężczyzn…

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD