72 godziny


(fot. polki.pl)

(fot. polki.pl)

Czasami emocje wygrywają nad rozsądkiem. Świadomość powraca, a razem z nią problem.

Co zrobić, gdy nie zastosowaliście żadnej antykoncepcji, bądź ta zawiodła? Odpowiedź jest prosta, tabletka 72 godziny po stosunku. Ta opcja jest najlepsza dla tych, którzy chcą uniknąć konsekwencji, jaką jest niechciana ciąża.

Jak ona działa? Wykorzystywany jest gestagen, hormon który posiada podobne właściwości do progesteronu. Jego działanie polega na zagęszczaniu śluzu do tego stopnia, aby plemniki nie mogły przedostać się do jajowodu, w sytuacji gdy nie doszło jeszcze do owulacji. Jednak gdy ten etap jest już za nami, tabletka zapobiega zagnieżdżeniu się komórki jajowej.

Jak często mogę ją stosować? Najlepiej gdy zastosowanie tabletki jest jednorazowe, jednak gdy występuje kolejna konieczność, to oczywiście możemy zainwestować w nią po raz drugi. Lecz nasza dawka nie może przekraczać czterokrotnego zażycia w ciągu miesiącu, ponieważ tabletka zawiera sporą ilość hormonów, które mogą doprowadzić do zaburzeń naszego cyklu.

Gdzie mogę ją dostać? Tabletki są na receptę, więc wizyta u lekarza jest konieczna. Często są one mylone z tabletkami poronnymi, aczkolwiek te drugie są nielegalne w Polsce, za to pierwsza opcja jest zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.

Jeśli chodzi o stosowanie, to tutaj pojawia się jedna zasada: im szybciej tym lepiej. Nie możemy przekroczyć 72 godziny, ponieważ w pierwszej dobie skuteczność pigułki jest największa, a później maleje.

Czy występują skutki uboczne? Oczywiście, że tak. Jest ich naprawdę dużo, przez ilość hormonów zawartych w tabletce. Przede wszystkim pojawia się zmęczenie, nudności czy krwawienie niezwiązane z miesiączką. Może również dojść do zawrotów głowy, albo nasza miesiączką może opóźnić się aż do siedmiu dni. Rzadziej jednak występuje wysypka czy biegunka.

Jednak musimy pamiętać, że najważniejszy jest czas! Nie zastanawiaj się długo ze swoim partnerem, tylko od razu udajcie się do lekarza

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD