Dieta


(fot. rankingdiet.pl)

(fot. rankingdiet.pl)

Wyraz „dieta” (w starogreckim δίαιτα diaita – „styl życia”), to sposób odżywiania, o czym nie wszyscy pamiętają, a nie tylko dieta odchudzająca, z którą ten wyraz najczęściej się kojarzy.

Diet jest wiele; odchudzająca, śródziemnomorska, wegetariańska, i inne. Nie chodzi mi o wymienianie wszystkich, bo nazwy, oraz ich opis, są ogólnie dostępne, choćby w internecie. Chodzi o samo słowo – dieta, rozumiane najczęściej jako odchudzanie, co wypacza podstawowe znaczenie tego słowa, wypaczając czasem całą wypowiedź, albo informację, którą chcemy komuś przekazać. Wystarczy powiedzieć – jestem na diecie – aby nie dano nam skończyć. Pada od razu pytanie ile kilogramów mamy do zrzucenia i czy to jest ta cud dieta.

Nasze zwykłe codzienne menu też jest dietą, naszą dietą, naszym sposobem odżywiania. Nawet jeśli jemy niezdrowo, to po prostu niezdrowa dieta. A jeśli już mowa o dietach cud, tych odchudzających, to dodam, że być może kilogramów od nich ubywa w szybkim tempie, ale nigdzie nie jest wyjaśnione co zrobić z nadmiarem skóry, która zostanie po pozbyciu się 14 kg w dwa tygodnie. Czy kurczy się w gorącej kąpieli, czy trzeba operacyjnie nadmiar usunąć? Patrząc na fotografie przed i po zastosowaniu diety odchudzającej mam nieodparte wrażenie, że szczupła sylwetka nie jest dziełem cudownego specyfiku, ale komputerowego grafika. Ale może nie znam tajemnicy gładkiej, napiętej skóry pod którą prezentują się piękne mięśnie po, jedynie dwutygodniowej, kuracji odchudzającej.

Nigdy się nie odchudzałam, ale cały czas jestem na diecie, mojej diecie – bezstresowej. Moda lubi się powtarzać, kiedyś kształty rubensowskie znów będą na topie. A przytyć jest tak samo trudno jak schudnąć, szczególnie gdy bardzo nam na tym zależy.

Niech więc sposób odżywiania, który dostarczy odpowiedniej ilości i rodzaju pokarmu potrzebnego nam, dla naszego organizmu, będzie jedyną dietą w życiu. A samo słowo – dieta – przestanie kojarzyć się z karą za zjedzenie pączka.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD