Naleśniki z masłem orzechowym


(fot. imageshack.us)

(fot. imageshack.us)

Na pewno nieraz zastanawiałyście się jak można szybko i łatwo zaspokoić głód. Wszędzie pełno przepisów, ale co wybrać? Znalazłyśmy dla was coś idealnego!

Składniki:

– 1 szklanka mąki
– 2 łyżki proszku do pieczenia
– 1/2 łyżeczki soli
– 2 łyżki cukru
– 1 jajko
– 1 1/4 szklanki mleka
– 1/3 szklanki masła orzechowego
– 1 łyżka oleju arachidowego

Przygotowanie:

Tak się składa, że mam fioła na punkcie Ameryki. A Civil Rights Movement to jeden z moich ulubionych fragmentów historii USA. Dlatego, gdy tylko natknęłam się na przepis Rosy Parks, pierwszej damy ruchu, wiedziałam, że muszę go wypróbować. I od roku króluje w mojej kuchni.

Rosa Parks z Montgomery, Alabama była kluczową postacią w amerykańskim ruchu Civil Rights Movement na rzecz zniesienia segregacji rasowej. Kongres amerykański nazwał ją pierwszą damą ruchu obywatelskiego. Szwaczka i zapalona aktywistka trafiła na karty historii, gdy 1.12.1955 odmówiła ustąpienia miejsca białemu mężczyźnie w autobusie w Montgomery. Zgodnie z prawem, miejsca na początku autobusu zarezerwowane były dla białych. Afro-Amerykanie musieli siedzieć w ostatnich rzędach. Oczywiście Parks została aresztowana, co doprowadziło do bojkotu w Montgomery, trwającego 381 dni. Ten z kolei doprowadził do bardzo intensywnych protestów w całym kraju, a w efekcie do uchwalenia Civil Rights Act w 1964 roku i zniesienia segregacji.

Rosa Parks była niesamowitą kobietą. I autorką mojego ukochanego przepisu na naleśniki z masłem orzechowym. Zapisany na świstku papieru z banku został odnaleziony w 2011 roku w domu Parks w Detroit (gdzie zmarła w 2005 roku). Rosa napisała: naleśniki lekkie jak piórko, a ja dodaję: które potrafią zdjąć największy ciężar z serca.

1. Mąkę przesiej z proszkiem do pieczenia, solą i cukrem.
2. W osobnej misce wymieszaj jajko, mleko i masło orzechowe.
3. Suche składniki dodaj do mokrych. Delikatnie wymieszaj. Naleśniki mają być delikatne, więc nie przesadzaj – kilka grudek to nie koniec świata.
4. Rozgrzej płaską patelnię do naleśników. Wlej olej. Smaż naleśniki po minucie z każdej strony. Podawaj z syropem klonowym, świeżymi owocami lub ulubionymi dodatkami.

Taka słodka przekąska jest idealna na zimowego doła!

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD