Żegnajcie plamy z potu


(fot. niveamen.pl)

(fot. niveamen.pl)

Poznajcie skuteczne sposoby na pozbycie się uporczywych, żółtych plam potu.

Nikomu nie trzeba mówić, że mokre plamy potu pod pachami wyglądają nieestetycznie. Jeżeli chcemy uniknąć walki z zaschniętymi smugami w żółtym kolorze, powinnyśmy działać od razu, zanim utrwalą się na tkaninie.

Jak skutecznie usunąć plamy i czy jest to w ogóle możliwe? Poznajcie najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się żółtych przebarwień! Amoniak najlepszym „lekarstwem”

Nasze babcie wygrywały walkę z plamami potu dzięki tajnej broni, którą był amoniak. Nie ma lepszego preparatu na żółte przebarwienia. Przed użyciem należy `dopasować` go do rodzaju i koloru tkaniny.

Do wywabienia białych plam należy dodać amoniak w proporcji 1 łyżeczka na litr wody. Jeżeli to nie zadziała, awaryjnie można spróbować jeszcze tak: miejsce żółtej plamy potrzymać nad parującą wodą, po czym nałożyć na szyjkę butelki z amoniakiem. Po takiej czynności tkaninę należy ponownie uprać.

Inaczej trzeba traktować ubrania z kolorowej bawełny i sztucznych tkanin. W takim przypadku plamę pocieramy wodą z amoniakiem (1 łyżeczka na 1 litr wody) i szybko pierzemy. Ubrań z jedwabiu nie polecamy czyścić amoniakiem.

Ocet w zasięgu ręki.

Jeżeli nie mamy w domu amoniaku, a sytuacja stała się kryzysowa, możemy sięgnąć po ocet – produkt, który znajduje się w każdej kuchni. Najlepiej sprawdzi się w przypadku świeżych, ale niezbyt intensywnych plam. Najpierw należy zalać plamę octem i odczekać 15 minut, a następnie energicznie uprać tkaninę w wodzie z proszkiem. W przypadku uciążliwych plam, trzeba przygotować specjalną pastę z octu i sody oczyszczonej w proporcji 2:3. Nakładamy ją na plamę, pozostawiamy na godzinę, a następnie pierzemy. Plusem usuwania plam octem jest to, że w przyszłości ubrania wolniej chłoną pot.

Soda i woda utleniona.

Soda nie tylko w połączeniu z octem daje znakomity efekt usuwania plam. Również z sodą oczyszczoną stanowią świetny duet. Aby wygrać walkę z pożółkłą tkaniną, trzeba przygotować roztwór w proporcjach 1(soda oczyszczona):1(woda utleniona):1(woda zwykła). Substancję umieścić na plamie, odczekać 45 minut i wyprać w letniej wodzie z proszkiem.

Sól w delikatnej sprawie.

Na delikatne plamy potu profilaktycznie wystarczy namoczyć tkaninę w wodzie z niewielką ilością soli spożywczej.

Domestos na ratunek.

Dość odważnym sposobem usuwania plam jest Domestos. Odrobinę specyfiku nanosimy na plamę i po 5-10 sekundach dokładnie płuczemy. Uwaga: Domestosa nie używamy w przypadku delikatnych i kolorowych tkanin!

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD