Żegnajcie plamy z potu


black white highlight 300x175 Żegnajcie plamy z potu

(fot. niveamen.pl)

Poznajcie skuteczne sposoby na pozbycie się uporczywych, żółtych plam potu.

Nikomu nie trzeba mówić, że mokre plamy potu pod pachami wyglądają nieestetycznie. Jeżeli chcemy uniknąć walki z zaschniętymi smugami w żółtym kolorze, powinnyśmy działać od razu, zanim utrwalą się na tkaninie.

Jak skutecznie usunąć plamy i czy jest to w ogóle możliwe? Poznajcie najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się żółtych przebarwień! Amoniak najlepszym „lekarstwem”

Nasze babcie wygrywały walkę z plamami potu dzięki tajnej broni, którą był amoniak. Nie ma lepszego preparatu na żółte przebarwienia. Przed użyciem należy `dopasować` go do rodzaju i koloru tkaniny.

Do wywabienia białych plam należy dodać amoniak w proporcji 1 łyżeczka na litr wody. Jeżeli to nie zadziała, awaryjnie można spróbować jeszcze tak: miejsce żółtej plamy potrzymać nad parującą wodą, po czym nałożyć na szyjkę butelki z amoniakiem. Po takiej czynności tkaninę należy ponownie uprać.

Inaczej trzeba traktować ubrania z kolorowej bawełny i sztucznych tkanin. W takim przypadku plamę pocieramy wodą z amoniakiem (1 łyżeczka na 1 litr wody) i szybko pierzemy. Ubrań z jedwabiu nie polecamy czyścić amoniakiem.

Ocet w zasięgu ręki.

Jeżeli nie mamy w domu amoniaku, a sytuacja stała się kryzysowa, możemy sięgnąć po ocet – produkt, który znajduje się w każdej kuchni. Najlepiej sprawdzi się w przypadku świeżych, ale niezbyt intensywnych plam. Najpierw należy zalać plamę octem i odczekać 15 minut, a następnie energicznie uprać tkaninę w wodzie z proszkiem. W przypadku uciążliwych plam, trzeba przygotować specjalną pastę z octu i sody oczyszczonej w proporcji 2:3. Nakładamy ją na plamę, pozostawiamy na godzinę, a następnie pierzemy. Plusem usuwania plam octem jest to, że w przyszłości ubrania wolniej chłoną pot.

Soda i woda utleniona.

Soda nie tylko w połączeniu z octem daje znakomity efekt usuwania plam. Również z sodą oczyszczoną stanowią świetny duet. Aby wygrać walkę z pożółkłą tkaniną, trzeba przygotować roztwór w proporcjach 1(soda oczyszczona):1(woda utleniona):1(woda zwykła). Substancję umieścić na plamie, odczekać 45 minut i wyprać w letniej wodzie z proszkiem.

Sól w delikatnej sprawie.

Na delikatne plamy potu profilaktycznie wystarczy namoczyć tkaninę w wodzie z niewielką ilością soli spożywczej.

Domestos na ratunek.

Dość odważnym sposobem usuwania plam jest Domestos. Odrobinę specyfiku nanosimy na plamę i po 5-10 sekundach dokładnie płuczemy. Uwaga: Domestosa nie używamy w przypadku delikatnych i kolorowych tkanin!

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD