„Inne zasady lata” – homoseksualizm, poszukiwanie własnej tożsamości i pomysłu na życie.
Benjamin Alire Sáenz to pisarz amerykański z pochodzenia Meksykanin. Za powieść „Inne zasady lata” zdobył wiele prestiżowych nagród, jednocześnie został nagrodzony American Book Award. Jest poetą, pisze także bajki dla dzieci i wykłada na Uniwersytecie w Teksasie (El Paso).
„Problem z moim życiem polegał na tym, że było pomysłem kogoś innego.”
Do książki „Inne zasady lata” podeszłam z ogromną ciekawością. Zaintrygowały mnie słowa Michała Piróga umieszczone na okładce jak i sam opis fabuły książki. I mimo, że książka nie wydaje się być różna od wielu innych poruszających temat homoseksualizmu, to nie to jest głównym problemem z jakim postanowił zmierzyć się w swojej powieści Benjamin Alire Sáenz. Sam autor już we wstępie napisał, że wątpił w zakończenie i wydanie tej książki. Osobiście cieszę się, że dzięki ludziom z jego najbliższego otoczenia odniósł sukces. W jego książce odnalazłam wiele myśli-perełek, które idealnie mogą posłużyć za cudowne cytaty.
„Czasami jedyne, co musisz zrobić, to powiedzieć ludziom prawdę. I tak ci nie uwierzą.”
Rok 1987, Arystoteles Mendoza, 15-to letni Meksykanin przeżywa najszczęśliwsze i najdziwniejsze lato swojego życia. Pewnego dnia na basenie zaproponował mu naukę pływania pewien niepozornie wyglądający chłopak – jego rówieśnik, o równie niespotykanym imieniu, Dante Quintana. Z czasem znajomość chłopaków przerodziła się w przyjaźń pełną nowych odkryć samego siebie. Mimo że byli od siebie różni, połączyło ich pływanie, śmiech, podróże i szeroko pojęta literatura. Lato płynie, ich stosunki się zacieśniają, ale w międzyczasie dochodzi do różnych wydarzeń, które mają ogromny wpływ na ich znajomość oraz kształtowanie ich charakterów.
„Uwielbiałem te inne zasady lata.”
„Zasady” to podstawowe słowo pojawiające się w tej powieści. To dzięki nim główny bohater stara się uporządkować świat i jego funkcjonowanie. Złamanie jakiejkolwiek z zasad chwieje jego małym światem w posadach i sprawia, że nie czuje się już bezpieczny. Jednocześnie, wraz z Dantem poszukuje samego siebie, zrozumienia, bratniej duszy. Stara się określać otaczające go osoby i wydarzenia, dzięki temu mogąc zdefiniować samego siebie.
„Założę się, że w czyjejś dłoni można było odnaleźć wszystkie tajemnice wszechświata.”
Ponieważ autor jest Meksykaninem wyraźnie widać wpływ jaki wywarła na nim kultura meksykańska w zderzeniu z amerykańską. „Czy jestem Meksykaninem skoro nie mieszkam w Meksyku i mówię lepiej w języku angielskim?” Z takim samym problemem tożsamości muszą borykać się jego bohaterowie. Co więcej, główny bohater, musi zmierzyć się ze swoimi słabościami i zawalczyć o akceptację samego siebie oraz prawo do zakazanego uczucia.
„I nienawidziłem siebie za to, że ich nienawidzę. Moje prywatne błędne koło. Mój prywatny wszechświat nienawiści.”
Dwóch kompletnie różnych bohaterów – Arystoteles i Dante, pochodzących z różnych rodzin. Arystoteles jest najmłodszym z czwórki dzieci, jego siostry bliźniaczki traktują go bardziej jak syna niż brata, jego brat siedzi w więzieniu i jest tematem tabu w rodzinie. Ojciec spędził długie lata na wojnie w Wietnamie, która bardzo go odmieniła, matka natomiast, pomijając krótkie momenty, jest jego najlepszą przyjaciółką. Dante jest synem dwójki wykształconych, ale bardzo serdecznych ludzi, jest też jedynakiem, samotnikiem poszukującym swojego miejsca na ziemi, zakochanym w książkach, poezji i rysowaniu. Autor w bardzo precyzyjny sposób kreuje portret psychologiczny każdego z bohaterów powieści. W realistyczny sposób przedstawia ich problemy, ich filozoficzne dywagacje i egzystencjalne rozważania.
Muszę przyznać, że książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie jest to banalne czytadło na jedną noc, ale powieść, która zmusza do głębszych refleksji, nawet jeśli nie nad własnym życiem, to nad życiem fikcyjnych, a jednak bardzo realistycznych bohaterów. „Inne zasady lata” to wyjątkowa książka i wcale się nie dziwię, że zdobyła wiele prestiżowych nagród. Serdecznie zachęcam do jej lektury.
Tytuł: „Inne zasady lata”
Autor: Benjamin Alire Sáenz
Wydawnictwo: Rodzinne
Liczba stron: 338
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-63682-04-0
Ocena: 8/10