Nadmorski skarb – jod


(fot. poradynazdrowie.pl)

(fot. poradynazdrowie.pl)

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niedobór jodu może być niezwykle niebezpieczny dla naszego organizmu. Niestety badania pokazują, że ten pierwiastek jest bardzo niedoceniany.

Oto kilka ważnych powodów, dla których warto dbać o poziom jodu w naszym organizmie:

– Jod jest odpowiedzialny za prawidłową pracę tarczycy, za wytwarzane w niej hormony. Niedobór tego pierwiastka może spowodować niedoczynność tarczycy.

– Jod ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego też nad morzem, gdzie tego składnika jest bardzo dużo jesteśmy wypoczęci i zrelaksowani. Deficyt jodu może spowodować wiele zmian w naszym organizmie. Możemy czuć się bardzo zmęczeni i rozdrażnieni.

– Brak jodu może powodować, także problemy z sercem.

– Jod jest odpowiedzialny za wygląd włosów, które bez odpowiedniego poziomu tego mikroelementu mogą stać się kruche i łamliwe.

– Mała ilość jodu w organizmie wpływa na obniżenie naszej odporności.

– Warto zdawać sobie sprawę, że na niedobór jodu narażone są kobiety w ciąży. W tym okresie powinny one przyjmować odpowiednio skomponowane witaminy, które wyrównają jego poziom. Jest on odpowiedzialny za rozwój płodu nie tylko fizyczny, ale i psychiczny.

Bardzo ważne jest zażywanie jodu, nie ważne czy sięgniemy po tabletki uzupełniające jego poziom, czy wyjedziemy nad morze, by „nawdychać się go”. Pamiętajmy, jednak, że nadmorski jod znajduje się w bryzie (najwięcej jej jest podczas sztormu), a nie koło smażalni w centrum miasta. Dlatego będąc na wakacjach często spacerujmy nad brzegiem morza. Warto podkreślić, że najwięcej jodu znajduje się w rybach, więc postarajmy się, aby co najmniej dwa razy w tygodniu zamiast kotleta, zjeść na obiad upieczoną rybę.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD