Zainwestuj w bawełnę organiczną


(fot. dziecinatury.pl)

(fot. dziecinatury.pl)

Połączenie słów „bawełna organiczna” stosuje się w odniesieniu do bawełny, która rośnie w subtropikalnych krajach (np. Turcji, Chinach, USA) oraz pochodzi z roślin, które nie zostały genetycznie zmodyfikowane (hodowane bez zastosowania jakichkolwiek sztucznych agrochemikaliów, takich jak nawozy sztuczne i pestycydy).

Ale czym tak naprawdę różni się od zwykłej bawełny? Wyroby z bawełny organicznej są zalecane przede wszystkim dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie oraz dla tych, których skóra jest wrażliwa na obecność różnych chemikaliów. Pamiętajmy również, że to jest lepsze dla naszej planety! Z całą pewnością poczujesz różnicę w produktach wykonanych z bawełny organicznej, ponieważ są one zdecydowanie bardziej miękkie i wygodne.

Jeśli dbasz o swoje zdrowie i środowisko naturalne, dołącz do miłośników bawełny organicznej!

Oczywistym wydaje się fakt, że bawełna jest produktem naturalnym. Jednak w dobie nowoczesnych, komercyjnych upraw to, co kiedyś było naturalne, coraz dalej od natury odbiega i coraz mniej się z nią liczy. Zrozumiałam to na prostym przykładzie. Są dwie dłonie; jedna jest czysta, druga – brudna. To jak są zabrudzone, nie zmienia faktu, że są dłońmi. Jedyne czym się różnią, to brud, może nalot czy smar, ale przecież wszystko można doczyścić odpowiednimi środkami… To, którą ręką chcę jeść, która bardziej mi się podoba, to mój wybór. Tak jest i z bawełną. Istnieje bawełna organiczna i bawełna  konwencjonalna. To bawełna i to bawełna. Jak jest z jej czystością, mówią czyste fakty. Organiczna bawełna pozyskiwana jest z upraw ekologicznych, w których nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin i nawozów sztucznych, nie kumuluje więc ona szkodliwych substancji. W ekologicznych uprawach bawełny wykorzystywane są nieszkodliwe dla środowiska substancje, podlegające biodegradacji, np. kwas cytrynowy, czy przymrozki (do defoliowania), naturalnie owadobójczy czosnek i papryczki chilli, lucerna, pożyteczne owady, obornik do nawożenia, serwatka i wyciąg z drzewa neem na szkodniki, a odchwaszcza się ręcznie, bądź haczką. Ekologiczni rolnicy ręcznie zbierają bawełnę, dzięki czemu jest ona o wiele czystsza, a do jej mycia używane są łagodne, naturalne środki, dzięki czemu jest lepszej jakości. Podczas procesów barwienia używane są naturalne barwniki (np. gliny).

Włókna ekologicznej bawełny są znacznie silniejsze, bo nie są osłabione silnymi chemicznymi środkami czyszczącymi i barwnikami. Wybierając bawełnę organiczną wspieramy ekologicznych rolników, sprawiamy, że ekologiczne praktyki stają się bardziej popularne i możemy mieć nadzieję, iż będą wdrażane w miejsce konwencjonalnych. Pola uprawy bawełny zdobywają certyfikat organicznych dopiero po trzech następujących latach używania gleby całkowicie wolnej od pestycydów i chemii.

Organiczna bawełna: jest milsza, bardziej miękka, jako, że włókna pozostają w nienaruszonej postaci, nie są niszczone przez chemikalia – czyściej pachnie, bo nie używa się do niej formaldehydu – stanowi mniejsze ryzyko wywołania alergii, gdyż nie zawiera chemikaliów i lepiej oddycha.

Wyroby z bawełny konwencjonalnie uprawianej zawierają pozostałości pestycydów stosowanych podczas uprawy. Ogrom środków ochrony roślin i nawozów sztucznych używanych przy produkcji bawełny szkodzi ekosystemom, zanieczyszcza lokalne zbiorniki wodne, wyrządzając szkody ptakom, rybom i innym organizmom, zakłóca rotację sąsiadujących upraw. W uprawach konwencjonalnych plantatorzy używają defoliantów do usuwania liści z krzaków, co ułatwia dostęp do torebek nasiennych. Przy zbiorze na wielohektarowych uprawach stosują maszyny, które mieszają nasiona i olej z nasion z bawełną. W celu ich usunięcia wykorzystywane są silne, chemiczne środki czyszczące. Po wyprodukowaniu koszulki, zostaje ona zwykle barwiona i poddawana działaniu środków uszlachetniających. Stosowane barwniki chemiczne często zawierają miedź, cynk i inne metale ciężkie, które są toksyczne i mogą zanieczyszczać wodę poprzez ścieki fabryczne. Środki uszlachetniające materiał, chroniące przed zabrudzeniem, zagnieceniami i wodą, mogą zawierać produkty ropopochodne, formaldehyd, działający toksycznie, powodujący uczulenia. Do wyprodukowania jednej bluzki wykorzystuje się 1/3 funta pestycydów i innych substancji chemicznych. Zatem najbardziej ekologicznym wyborem, poza kupowaniem odzieży używanej, jest kupno odzieży wykonanej z bawełny organicznej.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD