Women Are Heroes


(fot. 1m4youth.com.my)

(fot. 1m4youth.com.my)

Mówią, że oczy są odzwierciedleniem duszy. To wszystko i jeszcze więcej przedstawił fotograf JR w swoim projekcie Women Are Heroes.

Nikt nie zna jego prawdziwego nazwiska, rozpoznawalny jest jedynie pod pseudonimem JR. Mowa o francuskim fotografie, który jest posiadaczem największej galerii na świecie. Jego historia zaczęła się w tramwaju. Dlaczego akurat tam? Bo w tym miejscu znalazł aparat, a tym samym jego podróż fotografa rozpoczęła się. Nawet nie chcę myśleć, co by było gdyby. Na szczęście JR realizuje swoją pasje w stu procentach.

JR nie jest zwykłym fotografem, a tym samym jego zdjęcia nie są pospolite. Przekazują wiele emocji. Większość jest czarno-biała. I właśnie ten fakt najbardziej mnie poruszył. Pokazał w ten sposób, że nie potrzebne są kolory aby prawda przemówiła

Na początku fotografował swoich przyjaciół, których twarze porozwieszane były po całym mieście. W ten sposób JR chciał zwrócić uwagę na problemy życia codziennego. Później świat ujrzał projekt Face2Face. Zrealizowany został na murze oddzielającym Izrael i Palestynę. Twarze obydwu narodowości uwydatniały takie cechy jak wolność i jedność. I chociaż występują różnice, bliskość między tymi ludźmi nie zginie.

Projekt Women Are Heroes, który jest kwintesencją pracy JR, realizowany był przez trzy lata. W tym czasie fotograf podróżował po świecie aby wydobyć z głównych bohaterek całe piękno, które w sobie skrywają. Swoje zdjęcia powiększa i rozpowszechnia po całym mieście. W ten sposób JR chce pokazać, że chociaż wojna trwa, to nadzieja mieszkańców nie umarła. Pokazana siła ukazuje, że szczęście nadal tkwi w ludziach. Oglądając film pod tym samym tytułem, możemy być świadkami tragicznych losów mieszkańców Kambodży, Kenii czy Brazylii. Zadziwiające może się okazać, że człowiek, który przeżył dramat, a cierpienie i ból towarzyszy od momentu otwarcia oczu do ich zamknięcia, jest szczęśliwy. Nie poddał się i walczy dalej o wartości, które są najważniejsze w życiu.

JR swoją pracą, chce aby obojętność zniknęła. Wartości, które chce nam przekazać poprzez zdjęcia mówią nam o problemach innych. I to właśnie my, reszta, powinnyśmy przystanąć na chwile i zastanowić się. W nasze życie powinna wkraść się chwila refleksji. Projekt nie tylko urzeczywistnia problemy społeczeństwa innych narodów, ale również nas samych.

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD