Film o życiu YVES SAINT LAURENT


(fot. bp.blogspot.com)

(fot. bp.blogspot.com)

Kim był Yves Saint Laurent? Film w reżyserii Jalila Lesperta będzie miał swoją oficjalną premierę 8 stycznia w Paryżu, natomiast w Polsce najprawdopodobniej będziemy mieli okazję zobaczyć go 7 marca.

Co na temat najnowszej produkcji myśli Pierre Bergé, partner życiowy i biznesowy francuskiego projektanta? Jak powiedział portalowi WWD, jest zachwycony grą aktorską odtwórcy głównej roli Saint Laurenta –Pierre’a Niney. „To naprawdę wprawiło mnie w zakłopotanie, a nawet zdenerwowanie, co było niezwykle trudnym przeżyciem. Czasami wydawało mi się, że to był Yves Saint Laurent. To naprawdę niesamowite.”

Bergé nie szczędził również komplementów aktorowi, który wcielił się w niego samego – Guillaume’owi Gallienne. „Myślę, że jest niesamowitym aktorem. Jest mi o wiele trudniej ocenić obiektywnie jego grę, jednak przyznam, że jestem bardzo wzruszony możliwością zobaczenia siebie w filmie, w trakcie mojego życia” – powiedział.

Podobno, 24-letni Niney przygotowywał się do swojej roli, oglądając niezliczoną ilość wywiadów z Saint Laurentem, a także ucząc się projektowania, szycia oraz rysunku. Zapoznał się również z archiwami Fondation Pierre Bergé oraz spędził sporo czasu z Audrey Secnazi, ilustratorką, która pracowała ze znanym projektantem przez ponad dekadę.

Bergé od początku popierał projekt Lesperta, a jego fundacja wypożyczyła na potrzeby produkcji aż 77 strojów z kolekcji Saint Laurenta (wśród nich: pierwsza kolekcja sygnowana nazwiskiem projektanta -„Trapeze” z 1962 roku, słynne sukienki inspirowane sztuką Mondriana oraz skandalizująca kolekcja„Homage aux Années 40s”, nawiązująca w charakterze do ubioru paryskich prostytutek z czasów niemieckiej okupacji). Co więcej, pozwolił reżyserowi nakręcić kilka scen w swojej siedzibie na Avenue Marceau w Paryżu, gdzie mieściło się niegdyś studio projektowe genialnego Yvesa.

Widać, że Bergé bardzo zaangażował się w produkcję najnowszego filmu Lesperta, co niestety odbiło się na drugim, konkurencyjnym obrazie w reżyserii Bertranda Bonello  (jego premiera jest przewidziana podczas Festiwalu Filmowego w Cannes). Podobno odmówił współpracy z twórcą drugiej produkcji i co więcej zagroził sądem, jeśli w filmie zostaną wykorzystane nieautoryzowane reprodukcje projektów i szkiców YSL.

Film Lesperta powstał na podstawie biografii autorstwa Laurence Benaïma oraz „Listów do Yves’a” Bergé’a. Choć będzie opowiadał o okresie największej popularności francuskiego projektanta, nie zabraknie w nim bardziej skomplikowanych wątków z jego życia, takich jak uzależnienie od alkoholu i narkotyków, depresja czy problemy w relacji z partnerem.

Po takiej rekomendacji, nie pozostaje nam nic innego, jak zacierać ręce do polskiej premiery!

 

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD