Dobre dziennikarstwo


(fot. e-volunteering.eu)

(fot. e-volunteering.eu)

Żyjąc w świecie powszechnie zdominowanym przez tzw. czwartą władzę – mass-media – mającą ogromny wpływ na sumienia i poglądy ludzi należałoby przez chwilę zatrzymać się na podstawowych cechach dobrego dziennikarstwa i bliżej przyjrzeć się każdej z nich.

Jak kominiarza,
Tak dziennikarza
Zawód diable trudny:
Czyści – a sam brudny.
                   Aleksander Fredro

Pod pojęciem „dobre dziennikarstwo” kryje się wiele aspektów tegoż zawodu. Pierwszą i najważniejszą cechą dobrego dziennikarstwa jest dążenie do prawdy i przekazywanie jej w jak najbardziej obiektywny i wiernie oddający rzeczywistość sposób. W dzisiejszych czasach nie jeden z dziennikarzy ma problemy z tak prostym i oczywistym faktem, jakim jest prawda. Jak wskazuje ranking wiarygodności mediów przeprowadzony w 2005 r. przez Newsweek, najbardziej wiarygodnymi polskimi stacjami telewizyjnymi okazują się być programy telewizji publicznej: TVP1 oraz TVP2 plasujące się na pierwszym miejscu z wynikiem 73%. Tuż za nimi w rankingu widnieje TVN oraz Polsat. Kolejną cechą charakteryzującą dobre dziennikarstwo jest uczciwość zawodowa dziennikarzy definiowana jako praca zgodna ze swoimi przekonaniami, powszechnie obowiązującymi zasadami moralności, z dala od korupcji i plagiatu. Polski specjalista w dziedzinie prasy prof. Walery Sławek tak opisuje jeden z dylematów współczesnego dziennikarza: Dzisiaj na duszę dziennikarza (i redaktora) czyhają pokusy sprzeniewierzenia się dziennikarskiemu sumieniu przez jednoczesną pracę w redakcji i jawne lub niejawne wykonywanie zleceń na rzecz reklamy lub marketingu. Problem moralności dziennikarskiej obecny jest nie tylko w Polsce, ale obejmuje swoim zakresem już cały świat. Niejednokrotnie dziennikarze podporządkowują się swoim pracodawcom, zrywając z własnym sumieniem, kierując się jedynie chęcią zarobku czy też zrobieniem kariery, bo jest to coraz częściej jedyna droga do zaistnienia w świecie mediów. Trzecią, choć nie mniej ważną cechą dobrego dziennikarstwa jest poszanowanie przez dziennikarzy prywatności, godności i dobrego imienia innych ludzi. Nie jest to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać. Prywatność to dzisiaj dla dziennikarzy tabloidów jeden z najbardziej gorących tematów, dla których nie istnieją tzw. tematy tabu. Są w stanie zrobić wszystko: poczynając od wejścia do szafy gwiazdy serialu, kończąc na bardziej skrajnych przypadkach jak sfotografowanie osób publicznych, powszechnie znanych w sytuacjach intymnych. Granica jest bardzo cienka.

Dziennikarstwo to temat, na który można rozpisywać się godzinami. Najważniejsza rada dla przyszłych dziennikarzy: postępować zgodnie ze swoim sumieniem.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD