Kobieta pracująca


(fot. cdnds.net)

(fot. cdnds.net)

Choć analitycy rynku pracy alarmują, że kobiety często zarabiają mniej od mężczyzn, są profesje, w których nie mają sobie równych.

Komisja Europejska wyliczyła, że przeciętna kobieta musi pracować o 59 dni dłużej, by otrzymać tę samą pensję co mężczyzna. Z badań przeprowadzonych w naszym kraju wynika, że luka płacowa w Polsce wynosi 10 proc., choć niewykluczone, że różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn jest jeszcze większa. Mniej zarabiają kobiety nawet na najwyższych stanowiskach.

Specjaliści zajmujący się rynkiem pracy alarmują, że kobietom trudniej jest zrobić karierę – bywają dyskryminowane, często są niedoceniane, nierzadko stoją w cieniu mężczyzn. Na całe szczęście są zawody, w których od mężczyzn zarabiamy więcej i radzimy sobie naprawdę bardzo dobrze.

Być jak Gisele.

Branżą, w której kobiety wiodą niekwestionowany prym, jest modeling. Wyliczono, że modelki zarabiają o… 150 proc. więcej niż modele. Mówi się wręcz o przepaści między nimi. Za granicą dziewczynom stawiającym pierwsze kroki na wybiegu płaci się od 500 euro wzwyż. Przy dużych projektach modelki mogą zarobić nawet 200 tys. euro. Najsławniejsze modelki świata zarabiają krocie. Mężczyźni o takich stawkach mogą co najwyżej pomarzyć. Wystarczy wspomnieć, że najlepszy model Sean O’Pry rocznie zarabia ok. 1,5 mln dolarów, podczas gdy Gisele Bündchen – najlepiej opłacana modelka świata – każdego roku zgarnia ponad 40 mln dolarów!

Niespodzianką może być fakt, że – jak wynika z raportu PayScale.com – więcej od mężczyzn zarabiają kobiety na stanowiskach maklerów giełdowych. Wbrew powszechnej opinii ta branża wcale nie jest zdominowana przez mężczyzn – wyliczono, że kobiety stanowią 55 proc. specjalistów i zarabiają średnio o 13 proc. więcej. Kolejną branżą, w której dysproporcje pomiędzy zarobkami płci są bardzo duże jest profesja związana z urodą. Makijażystki, kosmetyczki, manicurzystki w zdecydowanej większości zarabiają więcej od mężczyzn na tych samych posadach. Wyjątek stanowią jednak fryzjerzy – jak wyliczyli eksperci Bureau of Labor Statistics mężczyźni w tym fachu zazwyczaj zgarniają większe sumy.

W tych branżach nam się powodzi.

Jednym z kolejnych zawodów dobrych dla kobiet jest agentka nieruchomości. Z raportu serwisu GlassDoor.com wynika, że panie na tym stanowisku otrzymują o ponad 10 proc. większe wynagrodzenie niż panowie. Dlaczego tak jest?

Zdaniem ekspertów taka dysproporcja może wynikać z faktu, że praca agenta nieruchomości polegająca na pośrednictwie w sprzedaży domów i innych obiektów wymaga wielu interakcji z ludźmi, a kobiety lepiej sobie z tym radzą niż mężczyźni.

Podobnie sprawa się ma z pracą handlowca (sprzedawcy). W branży, gdzie liczy się bezpośredni kontakt z klientem prowadzący do zakupu produktu lub usługi, zazwyczaj lepiej radzą sobie kobiety. Serwis GlassDoor.com wyliczył, że kobiety pracujące jako sprzedawczynie mogą zarabiać nawet 100 proc. pensji otrzymywanej przez panów-handlowców.

Detektyw w spódnicy.

I jeszcze jedna niespodzianka – z analiz zagranicznych portali wynika, że nierzadko na większe zarobki może liczyć kobieta, która pracuje jako… detektyw. Okazuje się, że tutaj różnice w wynagrodzeniu mogą wynieść nawet 22 proc.

Są jeszcze inne branże, w których kobiety stanowią większość, a ich wynagrodzenia zazwyczaj są wyższe od zarobków mężczyzn. To np. nauczyciel – zawód powszechnie kojarzony z kobietami.

 

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD