Ile trwa statystyczny związek?


(fot. thedetoxdiva.com)

(fot. thedetoxdiva.com)

Niestety, wszystko ma swoją datę ważności, nawet miłość. Nic nie trwa wiecznie, a sielanka w każdym związku prędzej czy później się kończy. Szczęściarzami są ci, którzy twierdzą inaczej – jest im czego zazdrościć.

W dzisiejszych czasach można zaobserwować przykre zjawisko „wypalania się” uczucia względem bliskiej osoby. Kiedy dokładnie to następuje?

„Daily Mail” pisze o badaniu, z którego wynika, że zjawisko „utraty ważności związku” pojawia się średnio po dwóch latach i dziewięciu miesiącach wspólnego pożycia. Ciekawostką jest, że to swoiste wypalenie występuje nie tylko w niesformalizowanych związkach, ale również w małżeństwach.

Co jest tego powodem? Otóż dużą rolę w tym przykrym zjawisku odgrywa wykształcenie oraz portale społecznościowe.

W badaniu brało udział 1 953  Brytyjczyków. Wyniki analizy są dość zaskakujące. Spośród ankietowanych aż 54 proc. stwierdziło, że sieci społecznościowe w istotnym stopniu przyczyniły się do rozpadu ich związku. 34 proc. z tej połowy skarżyło się na fakt, że ich partnerzy flirtowali lub nawiązali relacje z kimś innym za pośrednictwem Facebooka. Z kolei 17 proc. skonstatowało, że ich drugie połówki wolały przesiadywać w internecie, budując kontent na swoich profilach, zamiast spędzać czas z partnerem.

Ignorowani partnerzy doszli do wniosku, że Facebook jest narzędziem silnie uzależniającym, z którym nie ma możliwości wygrać, dlatego też zdecydowali się na rozwód. Co więcej, 23 proc. respondentów – po głębszym namyśle – doszło do wniosku, że to właśnie ten popularny portal społecznościowy sprawił, że błąd popełnili oni już na starcie, wybierając złą osobę na partnera.

Jeszcze nie tak dawno temu ludzie poznawali się w trakcie spotkań twarzą w twarz – chodzili na długie spacery, do kina, rozmawiali o życiu, zainteresowaniach, pracy, wzajemnie się poznawali. Obecnie związek w dużej mierze opiera się na wirtualnej znajomości – buduje się go za pośrednictwem internetu, przez co relacja, która wydaje się dobrze zgrana, po ślubie okazuje się nietrwała, niczym domek z kart.

Na dodatek portale społecznościowe sprawiają, że stajemy się bardziej zazdrośni o inne pary! Obserwując ich życie pośrednio, podglądając fotki i romantyczne wpisy, porównujemy z tym, co mamy u siebie. 12 proc. badanych nie było zadowolonych z wyników swojego pożycia.

Skutkiem tego jest to, że po niespełna 3 latach rozpada się 24 proc. małżeństw, 41 proc. „poważnych” związków (wspólne mieszkanie) i 35 proc. związków luźnych.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD