Ikony stylu na przestrzeni lat


(fot. femalefatal.com)

(fot. femalefatal.com)

Moda co dekadę się zmienia i zaskakuje. W każdym niemal dwudziestoleciu możemy wskazać tę jedną kobietę, która stała się ikoną stylu ze względu na swoje niesamowite wyczucie ówczesnych trendów, elektryzującą osobowość, piękno, czy też przełom, jaki za jej sprawą mogliśmy obserwować.

Pora więc na krótki przegląd ikon mody. Zobaczmy, jak zmieniały się ikony stylu na przestrzeni lat.

Lata 20-te przyniosły nam Coco Chanel. Nie trzeba chyba nikomu przypominać, jak wielką rewolucję zrobiła w świecie mody damskiej. Jej „mała czarna” zdaje się nigdy nie umrzeć.

Lata 30-te związane są już z kinem. Przyniosły nam piękną Marlenę Dietrich. To właśnie na początku lat 30-tych zasłynęła rolą w filmie Błękitny anioł, nie wspominając już o pierwszym na ekranie kobiecym pocałunku w Maroko.

Później przyszedł rok 1939 i w latach 40-tych zaczęła odgrywać ogromną rolę w świecie mody Vivien Leigh. Stało się to oczywiście za sprawą premiery Przeminęło z wiatrem. Mimo powszechnie znanego dość trudnego usposobienia Vivien, wiele kobiet marzyło o fryzurze a la Scarlett O’Hara.

Moda w latach 50-tych była kreowana przez kilka istotnych kobiecych nazwisk. Trzeba tu wymienić oczywiście Audrey Hepburn oraz Marilyn Monroe, które mimo że reprezentowały odmienny typ urody, zapisały się w historii jako ikony stylu.

Lata 60-te to w USA czas Jackie Kennedy, zaś w Europie ikoną mody stała się słynna Twiggy Lawson. Reprezentowała dość nietypowy kanon piękna – dziewczęca sylwetka, duże oczy oraz krótkie włosy. Jej wizerunek do dziś jest bardzo rozpoznawalny i ważny dla świata mody.

Lata 70-te to mix dwóch subkultur – hippisów i punków. Niektórzy zapewne wzorowali się na szwedzkim zespole ABBA (spodnie dzwony, które próbowały do nas wrócić w latach 90-tych), a inni może na musicalu Grease? Myślę, że film ten stanowił uwieńczenie mody lat 70-tych.

Lata 80-te to złota dekada dla Madonny. Jej charakterystyczna fryzura, obcisłe spodnie oraz pufy stały się wzorem w świecie mody. Dziś jednak tamte lata kojarzą nam się raczej z kiczem i gdy idziemy na imprezę tematyczną w stylu lat 80-tych, możemy spodziewać się całej gamy kolorów oraz natapirowanych włosów.

Lata 90-te kojarzą nam się z Kate Moss. Stała się wówczas ikoną mody i myślę, że poniekąd trwa to do dziś. Wydaje mi się jednak, że przy okazji lat 90-tych należy także wspomnieć nazwiska innych ważnych modelek takich jak: Naomi Campbell, Cindy Crawford, czy też Claudia Schiffer.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD