Dlaczego on nie chce się żenić?


(fot. bp.blogspot.com)

(fot. bp.blogspot.com)

W jego rodzinie były rozwody.

W Polsce co roku rozwodzi się około 70 tys. małżeństw, a konsekwencje większość dzieci ponosi do końca życia. Dowiedziono, że rozwód rodziców wpływa negatywnie na postrzeganie instytucji małżeństwa przez dzieci z rozbitej rodziny. Dorosłe dzieci rozwodników często mają problem z okazywaniem uczuć, próbują uchronić się przed utratą, idealizują związek. Wiele z nich panicznie boi się bliskości, małżeństwa, stałej relacji. Małżeństwo budzi w nich negatywne skojarzenia – żyją w przekonaniu, że stworzenie długotrwałego i harmonijnego związku jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe. Im więcej rozwodów w jego rodzinie, tym większe prawdopodobieństwo, że on będzie od małżeństwa uciekał.

Pochodzi z dysfunkcyjnej rodziny

Nie tylko rozwód może wpłynąć na sposób, w jaki twój partner postrzega małżeństwo i rodzinę. Rodzina dysfunkcyjna to taka, w której pojawia się jakaś patologia – alkohol albo inne uzależnienie, przemoc, ale także problemy z komunikacją, częste awantury, brak intymności i bliskich więzi, bardzo surowe wychowanie itp. Specjaliści tłumaczą, że w dysfunkcyjnej rodzinie dysfunkcyjną jest przede wszystkim małżeństwo – w końcu ryba psuje się od głowy. Jeśli on wychował się w takich warunkach, jego niechęć do ślubu jest uzasadniona. Taki mężczyzna ucieka od założenia własnej rodziny, bo budzi ona w nim złe skojarzenia. Pamiętaj, że on nie ma wzorca, który mógłby naśladować. Być może nawet nie wie, jak powinna wyglądać szczęśliwa rodzina.

Sytuacja może być też odwrotna – być może on jest bardzo zależny od opinii swoich bliskich (rodziny, znajomych). I jak gąbka chłonie ich opinie. Pisze o tym Ania, lat 25. Dla mojego eks koledzy zawsze byli autorytetem. Słuchał ich w każdej sytuacji, co czasem, nie ukrywam, doprowadzało mnie do szału. Raz stwierdził, że nie będzie się żenił, bo jego koledzy powiedzieli, że to przestarzała instytucja. Dobrze, że nie jesteśmy już razem. Jeśli trafiłaś na takiego partnera, sprawa jest trudna. Dobrze byłoby wziąć go na rozmowę i dowiedzieć się, na ile są to jego opinie, a na ile on powtarza zdania innych. Jeżeli dał sobie nabić głowę stwierdzeniami, które godzą w małżeństwo, zastanów się, czy możesz (i chcesz) go zmienić.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD