Jak oszczędzać?


(fot. advancedhq.com)

(fot. advancedhq.com)

Jeśli jesteś gotowa, aby przejąć kontrolę nad swoimi wydatkami, już czas wprowadzić w życie zwyczaje, które odmienią Twoje życie. Wiele osób chciałoby lepiej zarządzać swoimi finansami, ale nie znają prostych reguł oszczędzania.

Nawet jeśli nie zostałaś nauczona tych fundamentalnych zasad – pamiętaj, że nigdy nie jest za późno. Dzięki tym zwyczajom z łatwością odmienisz swoje finanse.

Traktuj swoje konto oszczędnościowe jako osobny rachunek
Regularne przelewanie pieniędzy na konto oszczędnościowe jest jednym z podstawowych kroków, jeśli chcesz zmienić swoje finanse. Niektórzy ludzie wpadają w rutynę płacenia comiesięcznych rachunków i zapominają o odkładaniu części pieniędzy na czarną godzinę. Naprawa samochodu czy utrata pracy mogą być bardzo dużym obciążeniem dla domowego budżetu, ale z zapasem gotówki możesz tego nawet nie odczuć. Powinnaś odkładać przynajmniej 10% swojej comiesięcznej wypłaty.

Zapytaj siebie: czy naprawdę tego potrzebuję?
Aby ograniczyć nieplanowane wydatki, nigdy nie kupuj rzeczy pod wpływem impulsu. Daj sobie czas na przemyślenie i zastanowienie, czy naprawdę dana rzecz jest niezbędna. I nie ma znaczenia czy upolowałaś właśnie świetną okazję na wyprzedaży, bo jeśli czegoś nie potrzebujesz, a kupisz za bezcen, to nadal będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Najlepiej zarezerwuj daną rzecz i prześpij się z myślą o zakupie. Jeśli następnego dnia ta rzecz nadal zaprząta Ci myśli, gra może rzeczywiście być warta świeczki.

Pozwól sobie czasem na drobne szaleństwo
Pracujesz ciężko i nie ma nic złego w konsumowaniu owoców Twojej pracy. Z każdej wypłaty powinnaś mieć przeznaczoną sumę na przyjemności i drobne szaleństwa. Możesz wykorzystać je na manicure, kawę na mieście czy kilka niedrogich drobiazgów.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD