Nieuczciwi pracodawcy wciąż zatrudniają…


(fot. regiopraca.pl)

(fot. regiopraca.pl)

…i mają się dobrze. Niestety, w obecnej sytuacji społeczno-ekonomicznej w Polsce codziennością są zjawiska takie jak wyzysk, darmowe zostawanie po normalnych godzinach pracy, wykonywanie obowiązków niezgodnych z umową, a nawet telefony od szefa w nocy (!).

Równie dużo jest jednak przekrętów z wynagrodzeniem – jak się okazuje, nie tylko zatrudnianie na umowy śmieciowe jest dla pracodawcy wygodnym rozwiązaniem pozwalającym uniknąć płacenia składek czy wysokich podatków. Ponieważ Polacy są znani z tego, że znajdą wyjście z każdej sytuacji, istnieje wiele dróg wyjścia z wysokich kosztów pracy. Jedną z nich jest wydawanie części (lub całości  – w przypadku zatrudnienia na czarno, bez umowy) wypłaty „pod stołem” – czyli do rąk własnych, bez przelewu bankowego.

Nierzadko sam pracownik proponuje takie rozwiązanie – pracownicy boją się o swoją emeryturę i nie chcą oddawać swojej wypłaty w postaci składki emerytalnej, która  może nie być później tak samo wysoka, gdy oni sami przejdą na emeryturę. Zdarza się jednak, że pracodawca daje pracownikom wybór: albo wszystko odbędzie się legalnie i będzie musiał pożegnać się z częścią załogi, albo część wypłaty wypłaci „pod stołem” i uniknie wysokich kosztów pracy, dając zatrudnienie tak jak dotychczas wszystkim zatrudnionym w firmie.

Choć z pewnych względów postępowanie pracodawców, którzy wypłacają pieniądze „pod stołem” i akceptacja tego przez pracowników wydają się być zrozumiałe, my jak zwykle zalecamy pewną ostrożność – tej nigdy nie jest za wiele.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD