Choroby, które najczęściej dotykają kobiety


(fot. ihcbesthealth.com)

(fot. ihcbesthealth.com)

Nowotwór piersi, który dotyka jedną kobietę na osiem, wcale nie jest najczęstszą chorobą dotykającą płeć piękną.

Najczęstszymi przyczynami śmierci kobiet są: choroby serca, różne nowotwory, przewlekłe choroby układu oddechowego, udary i choroba Alzheimera. Skupmy się na pięciu najczęściej występujących kobiecych schorzeniach. Niektóre z nich mogą być śmiertelne.

Na pierwszym miejscu znajdują się choroby układu sercowo-naczyniowego. One też powodują najwięcej zgonów – jedna kobieta na trzy umiera w taki właśnie sposób. Zaraz za nimi plasuje się zespół chronicznego zmęczenia – przewyższa on odsetek występowania nowotworu sutka, płuc i HIV. Kolejna na liście jest choroba Alzheimera – dotyczy jednej kobiety na sześć powyżej 65. roku życia. Na czwartym miejscu mamy choroby zwyrodnieniowe stawów i osteoporozę – swoją popularnością przewyższają raka piersi. Listę zamyka endometrioza, na którą cierpi około 176 milionów kobiet z całego świata, a więc więcej niż na cukrzycę lub nowotwór piersi.

Aby uniknąć powyższych chorób albo przynajmniej obniżyć ryzyko ich wystąpienia należy dbać o profilaktykę – wykonywać pełne, okresowe badania i prowadzić zdrowy tryb życia.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD