Leśny pasożyt


(fot. wikimedia.org)

(fot. wikimedia.org)

Lubisz owoce jagodowe…? Najlepiej prosto z krzaka i niemyte, bo mają najwięcej smaku…? Uważaj na tasiemca bąblowcowego!

Jest to pasożyt wywołujący bąblowicę – bardzo groźną chorobę, która niewłaściwie leczona może prowadzić nawet do śmierci. Do zakażenia dochodzi drogą fekalno-oralną. Jaja tasiemca znajdują się w odchodach zwierząt leśnych (np. lisa). Niewidoczne gołym okiem, mogą być na owocach leśnych. Jedząc owoce leśne prosto z krzaka, można niechcący wprowadzić je do przewodu pokarmowego. Tam przekształcają się w przypominające torbiele postacie larwalne. Przez ścianę jelit dostają się do krwiobiegu i kolonizują tkanki w całym organizmie. Najczęściej trafiają do wątroby (90% przypadków), a także do płuc, mózgu, serca, nerek, etc. Postacie larwalne rosną wolno, ale ostatecznie potrafią osiągnąć wielkość od kilku do kilkudziesięciu centymetrów.

Przez wiele lat obecność pasożytów może nie zostać odkryta, ponieważ początkowo nie dają żadnych objawów. A tymczasem tasiemiec rozmnaża się, zajmując kolejne narządy. Z czasem pojawiają się różne symptomy, które zależą od zaatakowanego narządu. Wyglądem przypominają rosnący guz, dlatego można pomylić je z nowotworem.

W Polsce rocznie dochodzi do kilkudziesięciu zakażeń. Ważne jest, by dbać o odrobaczanie zwierząt domowych, myć dokładnie ręce i pamiętać o myciu owoców pod ciepłą, bieżącą wodą.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD