Dawne randkowanie


(fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Ludzie prawie wszystkich narodów świata od zawsze mieli jakieś życie miłosne. I wszystkim towarzyszyły jakieś rytuały. Znasz to…?

W dzień randki budzisz się ZAWSZE o 7.00 i jesz na śniadanie omlet z imbirem? Albo prysznic bierzesz DOKŁADNIE dwie godziny przed spotkaniem? Wyobraź sobie, że wysiadasz przy zwyczajach randkowych dawnych ludzi.

W XVII wieku w Walii zalotnicy pokazywali dziewczętom własnoręcznie wyrzeźbione i zdobione drewniane łyżki. Jeśli jakaś się pannie spodobała, to zaczynały się zaloty.

W Austrii w XIX wieku kobiety podawały mężczyznom plasterki jabłka… które wcześniej zaciskały pod pachami (!) podczas tańca. Jeśli delikwent był zainteresowany natychmiast je pożerał.

W XIX wieku w Finlandii niezamężne panny nosiły w talii puste powłoki. Jeśli mężczyzna był zainteresowany ślubem, wkładał swój miecz do pochwy. Jeśli kobieta wyrażała zgodę na zamążpójście, zachowywała go w poszewce. Jeśli nie – oddawała go.

W wiktoriańskiej Anglii kobiety nie miały wolności słowa. Wypracowały jednak system komunikacji ze swoimi zalotnikami za pomocą… wachlarza. Wolne wachlowanie? Ma już kogoś. Szybkie wachlowanie? Jest osiągalna. Wachlarz spoczywa na lewym policzku? Nic z tego nie będzie. Po prawej stronie? Zostałeś zaakceptowany.

Aż do XX wieku na Tajwanie mężczyzna zanosił swojej wybrance głowy ludzi, których pokonał w walce. Jeśli dama go przyjmowała, na znak jej zgody umieszczano odcięte głowy na podwyższeniu, by oznajmić światu radosną nowinę.

A jednak żyjemy w dobrych czasach.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD