Dobry i zły stres a organizm człowieka


(fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Stres z jednej strony daje impuls do działania i osobistego rozwoju, z drugiej – jest powodem wielu problemów społecznych, które przy dłuższym oddziaływaniu prowadzą do różnych chorób.

Stres występuje w dwóch postaciach. Rozróżniamy dobry i zły stres. Inna nazwa to eustres i dystres.  Ten pierwszy mobilizuje do działania, dodaje energii. Natomiast drugi hamuje nas i odbiera siły.

O eustresie mówimy wtedy, gdy wstępują następujące czynniki: witalność, poprawa wytrzymałości fizycznej, entuzjazm, optymizm, wzrost odporności, spokój duchowy, szczęśliwy związek, poczucie siły, wzrost wydajności i uczucie zadowolenia. Natomiast o dystresie świadczą następujące elementy: przepracowanie, przemęczenie i przecenienie swoich sił. Są to trzy główne źródła negatywnego stresu przewlekłego.

Z energetycznego punktu widzenia stres można porównać do struny gitary. Zbyt luźna sprawia, że instrument jest rozstrojony, a zbyt naciągnięta może się rozerwać. Harmoniczne brzmienie gitary wymaga odpowiedniego naciągnięcia strun. W życiu to wygląda podobnie, stres jest nam potrzebny, żebyśmy czuli się szczęśliwi. Nie da się żyć całkiem bez niego, natomiast jego nadmiar powoduje chorobę. Ostry i przemijający rodzaj pobudzenia o wyraźnym początku i końcu nazywamy stresem ostrym. Natomiast kiedy mamy do czynienia z utrzymującym się stanem ciągłego pobudzenia wyrażającym subiektywne przeżywanie stresu, mowa tutaj o stresie przewlekłym i chronicznym. Taki stres wywołuje w nas frustrację, a w konsekwencji zaburza równowagę psychofizyczną i stanowi zagrożenie dla zdrowia. Najgorsze jest jednak to, że przyzwyczajamy się do życia w stresie i nie chcemy z nim walczyć. Takie postępowanie może np. doprowadzić do zawału. Dlatego też tak ważna jest walka ze stresem.

W jaki sposób możemy bronić się przed złym wpływem stresu? Oto kilka z nich:
– nabierz dystansu do sytuacji – czasami wystarczy się wycofać,
– weź głęboki i powolny oddech,
– zaakceptuj sytuację, w której się znalazłeś.

Gdy w odpowiednim momencie, będziemy umieli się zatrzymać, uspokoić i zastanowić się nad rozwiązaniem sytuacji, w której się znaleźliśmy, to błyskawicznie pozbędziemy się ciężaru stresu. Wzburzenie, lęk czy agresja zostaną zatrzymane. Stres stanowi wyzwanie dla naszego organizmu – albo jesteśmy zwycięzcami, albo przegranymi. W zależności od tego w jaki sposób do niego podejdziemy będzie on miał na nas dobry lub zły wpływ.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD