Lakier do paznokci jest toksyczny


(fot. naturaltherapypages.com.au)

(fot. naturaltherapypages.com.au)

Prawie wszystkie uwielbiamy mieć zadbane i kolorowe paznokcie. Pilniczki, nożyczki, polerki, bazy pod lakier do paznokci, lakiery, utwardzacze, nabłyszczacze, zmywacze, etc. – wszystkie wielbicielki manicure’u je znają. Niestety lakier do paznokci źle wpływa na nasze zdrowie. W jaki sposób…?

Okazuje się, że jest jednym z najbardziej toksycznych kosmetyków, jakie wyprodukowano. Zawiera trujące substancje, takie jak: formaldehyd, ftalany, aceton, toluen i benzofenony. Ftalany, odpowiedzialne za kolor, szkodzą układowi nerwowemu. Aceton i toluen, utrzymujące lakier w formie ciekłej, szybko odparowują, napełniając tym samym powietrze, trującymi oparami, które błyskawicznie dostają się do płuc. Benzofenony zaś są rakotwórcze.

Malowanie paznokci w wietrzonym pomieszczeniu prawdopodobnie nie stanowi wielkiego niebezpieczeństwa. Mimo wszystko nie powinno się robić manicure’u kilka razy w tygodniu.

Mówi się także o tym, że zmywacz do paznokci nie powinien być stosowany częściej niż dwa razy w miesiącu. Zamiast tego dobrze jest po prostu naprawiać uszkodzenia powstałe lakieru. Jeśli jednak pojawia się potrzeba zmycia paznokci, należy sięgnąć po zmywacz bez acetonu. Zmywacze acetonowe wysuszają paznokcie i szkodzą oczom, płucom i układowi nerwowemu.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD