Nadwaga i otyłość – w pytaniach i odpowiedziach


(fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Dlaczego nadwaga i otyłość są niebezpieczne? Nadwaga, czyli kilka kilogramów za dużo, nie stwarza żadnego szczególnego zagrożenia. Natomiast otyłość jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych, które mogą się pojawić już teraz lub w przyszłości.

Rozróżniamy dwa rodzaje otyłości:
– otyłość pierwotna (95% przypadków) – jest przyczyną wielu chorób takich jak: bezdech, nadciśnienie, cukrzyca, bóle pleców i stawów, zaburzenia hormonalne, zaburzenia w miesiączkowaniu, rozstępy skórne.
– otyłość wtórna (5% przypadków) – spowodowana jest chorobą, w rezultacie której dochodzi do jej rozwoju. Prowadzą do niej choroby gruczołów wydzielania wewnętrznego (np. choroba Cushinga, niedoczynność tarczycy). Niektóre leki, takie jak – hormonalne, neuroleptyczne, nasenne, antydepresyjne i beta-blokery, także mogą powodować przybytek masy ciała. Ten rodzaj otyłości powinien być leczony przez specjalistów. Ponadto ludzie otyli częściej chorują na raka i choroby układu krążenia.

Czy otyli są otyli, bo jedzą zbyt dużo?
Otyli na pewno odżywiają się nieprawidłowo. Może wydawać się to zaskakujące, ale 50% ludzi otyłych to niejadki, chciałoby się powiedzieć, że jedzą mniej niż potrzebują. Polega to na tym, że metabolizm osób otyłych przez dłuższy czas przyzwyczaja się do tego stanu i równoważy. W takim wypadku nawet jeśli jedzą mniej, to nie tyją dalej, ale jednocześnie waga pozostaje ta sama. Jedyne rozwiązanie takiej sytuacji to nie zmniejszanie ilości jedzenia, lecz stosowanie diety bardzo zróżnicowanej i oczywiście ruch. Drugie 50% otyłych to otyłe obżartuchy, którzy są grubi, po prostu jedzą za dużo. Nadmiar energii odkłada się w organizmie w tkankach tłuszczowych w postaci tłuszczu.

Co jedzą otyli?
Większość osób otyłych nie je potrzebnej organizmowi ilości warzyw i owoców. Natomiast jedzą oni zbyt dużo produktów tłustych, które wcale nie sycą np. chipsy, pizza, frytki. Ich dieta nie jest zróżnicowana. Często nie jadają śniadania i lubią rzeczy słodkie. Często podjadają między posiłkami, piją dużo słodkich napojów.

Czy stres sprzyja tyciu, czy chudnięciu?
Stres jest odpowiedzią na agresję fizyczną lub psychiczną. Reakcje na niego są bardzo indywidualne. W zależności od naszej osobowości możemy odczuwać gule w gardle, ściskanie w żołądku, przyspieszenie oddechu i bicia serca. Niektóre osoby, w takiej sytuacji nie mogą nic jeść i w takim przypadku stres powoduje u nich chudnięcie. Zupełnie inaczej wygląda to u osób, które w sytuacji stresowej jedzą więcej. Jeśli rozładowujesz stres słodkim, to nie rób sobie od razu wyrzutów sumienia. Czekolada to naturalny środek antydepresyjny. Zawiera ona składniki, które przekształcają się w serotoninę, hormon wpływający na dobry humor. Jest również bogata w substancje tonizujące, takie jak magnez.

Pamiętaj jednak, że stresu nie zwalczy się jedzeniem. Takie wykroczenia w diecie poprawiają nastrój na krótko!

Literatura: M. Belouze, dr A. Cocaul, Bezpieczne odchudzanie, Łódź 2002.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD