Capoeira – sztuka walki i taniec


(fot. angelicahellgren.blogspot.com)

(fot. angelicahellgren.blogspot.com)

Capoeira to niezwykle efektowny styl walki wywodzący się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej. Capoeira jest połączeniem dynamicznych technik nożnych w połączeniu z akrobatyką i tańcem. 

Poprzez akrobacje, ciągły ruch i zaskakujące kopnięcia obrotowe jest niesamowicie widowiskowa. Kształci równowagę, poczucie rytmu i szybkość. W odróżnieniu od azjatyckich sztuk walki, gdzie harmonię uzyskuje się przez wyciszenie, uprawianie Capoeira niesie ze sobą ogromny potencjał radości i słonecznego brazylijskiego temperamentu. Capoeira wpływa na harmonijny rozwój organizmu, poprawia się wytrzymałość mięśni, jak i samą ich dynamikę. Zwiększa się siła rąk, nóg, brzucha i pleców, elastyczność włókien mięśniowych oraz sama gibkość, czyli popularny naciąg.

Dlaczego warto uprawiać ten taniec?
W capoeirze każdy odnajduje coś innego. Dla jednych jest to forma spędzania wolnego czasu, niektórzy przychodzą, aby zrzucić kilka kilogramów, inni chcą się rozciągnąć, jeszcze inni działają profilaktycznie, aby nie mieć problemów z kręgosłupem. Motywem bywa także chęć poznania nowych ludzi lub spotkania się oko w oko z egzotyką bez dalekich wojaży. Wachlarz tego, co oferuje capoeira jest zatem ogromny i zależy w zasadzie od człowieka i od tego, czego oczekuje od treningów.

Kto może  go uprawiać?
Mestre Pastinha, jeden z mistrzów capoeiry, powiedział kiedyś: „Capoeira jest dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Jedynymi, którzy nie powinni jej uprawiać są ci, którzy tego nie chcą”.

 

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD