Macierzyństwo – jak je przeżyć i nie zwariować?


(fot. Media)

(fot. Media)

Macierzyństwo to niezwykły czas dla kobiety, który na początku może wydawać się trudny, zwłaszcza kiedy to jest nasze pierwsze dziecko. Jednak z upływem tygodni matka nabiera pewności siebie w opiekowaniu się maleństwem i teraz nikt nie jest dla niej ważniejszy oprócz niego.

Jak przeżyć pierwszy miesiąc po urodzeniu dziecka?
Na początku małe dziecko wydaje się nam takie maleńkie i boimy się przy nim robić cokolwiek, dlatego najlepiej wtedy poprosić o pomoc swoją mamę. Pod okiem doświadczonej babci uczymy się jak kąpać, karmić, przewijać i pielęgnować niemowlę. Nie ważne ile książek przeczytałaś podczas ciąży o macierzyństwie, pomimo tego pierwszy twój kontakt z niemowlęciem jest nieporadny, dlatego pomoc babci jest w tych pierwszych dniach nieoceniona.

Jak zachęcić tatę żeby pomagał nam w opiece nad maleństwem?
Teraz gdy wiesz już jak poradzić sobie w pierwszych dniach życia dziecka możesz rozkoszować się urokiem macierzyństwo, ponieważ każdego dnia uczysz się czegoś nowego o swoim dziecku i o macierzyństwie. Kolejny krok dojrzałego macierzyństwa to jak zachęcić tatę, żeby włączył się w proces pielęgnowania i wychowywania waszego dziecka? Tatusiowie z początku ociągają się w tym temacie, szukają wymówek typu: matki są stworzone do opiekowania się maleństwem, ja się na tym nie znam, ty zrobisz to  lepiej itd. Jak zachęcić zatem tatę, żeby przyłączył się np. do kąpania dziecka? – Odpowiedź jest prosta – trzeba postawić go przed faktem dokonanym, to znaczy, oznajmić mu na przykład, że jutro wychodzę do koleżanki na ploty, a ty w tym czasie będziesz się opiekował naszym dzieckiem.

Co zrobić aby nie zwariować, gdy ma się w perspektywie tylko siedzenie w domu i opiekę nad dzieckiem?
Macierzyństwo to czas dla ciebie i waszego dziecka,jednak z czasem siedzenie w domu i opieka nad maleństwem, może przyprawić nas o przysłowiowego doła. Dlatego warto czasem zostawić dziecko pod opieką taty, babci czy dziadka i umówić się na kawę z koleżanką. Taki wolny dzień od dziecka, sprawi, że nabierzemy dystansu do siebie i macierzyństwa.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD