Czy umiemy słuchać siebie nawzajem w dobie Internetu?


(fot. masterproject.pl)

(fot. masterproject.pl)

Jak wyglądają relacje międzyludzkie w dobie Internetu, portali społecznościowych (Twitter, Facebook) i tabletów. Czy umiemy ze sobą rozmawiać? Czy umiemy słuchać siebie nawzajem?

Cyberprzestrzeń stała się w XXI wieku bardzo popularna, czatują, podglądają, lajkują, czytają młodzi i starzy. Młodzież zwykle umieszcza w Internecie zdjęcia i filmiki swoich ulubionych artystów, lub po prostu samych siebie i swoich znajomych czy przyjaciół. Dorośli zamieszczają natomiast zdjęcia siebie lub swoich pociech. Każdy pragnie być zauważony na Facebooku czy Twitterze.

Dlaczego rola portali społecznościowych w ostatnim czasie jest dla nas tak ważna? Czy nie umiemy już normalnie ze sobą rozmawiać?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ Internet i jego magia, wciąga niemal każdego, wszyscy chcemy być podglądani lub oglądać podglądanych.

Czy w takim razie wszyscy jesteśmy uzależnieni od Internetu?
Uzależnienie to mocno powiedziane słowo, lecz trudno nie mówić o nim w tym miejscu, kiedy wszyscy ulegają urokowi Internetu. Facebook czy Twitter ma miliony użytkowników, którzy codziennie tam zaglądają, niektórzy zaglądają tam kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Internet i portale społecznościowe stały się dla nas drugim domem. To wszystko sprawia, że komunikujemy się ze sobą za ich pomocą, a nie osobiście. Tracimy w ten sposób kontakt osobisty z drugim człowiekiem, który jest nam potrzebny w normalnym życiu.

Jeśli tak często spotykamy się ze sobą w Internecie, a nie na żywo, to w takim razie czy umiemy siebie słuchać nawzajem?
Czy może Internet ukradł nam naszą tożsamość i normalny sposób porozumiewania się? Myślę, że Internet w XXI wieku staje się zagrożeniem dla relacji międzyludzkich, ponieważ wszelkie czaty zastępują nam normalną rozmowę. Mniej się skupiamy na tym, co ktoś nam pisze od tego gdy rozmawiamy ze sobą osobiście. Osobisty kontakt z drugim człowiekiem nawet w XXI wieku jest nam potrzebny, dlatego powinniśmy odróżniać Internet od rzeczywistości. Tylko w realu można normalnie ze sobą porozmawiać i słuchać siebie nawzajem.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD