Co ma zły wpływ na zdrowie naszych zębów?


(fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

W dorosłym życiu często zapominamy, że dbanie o zęby dotyczy nie tylko dzieci, ale i nas. Co wpływa na pogorszenie stanu zębów, czego powinniśmy unikać, jaką profilaktykę stosować, żeby wizyta u dentysty nie kończyła się koniecznością leczenia, albo – co gorsza – wyrywania?

Kiedy jesteśmy zdenerwowani bardzo często zaciskamy zęby, bądź zgrzytamy nimi. W ten sposób niszczymy szkliwo, możemy nawet doprowadzić do rozchwiania zębów. Podpieranie brody, kiedy siedzimy znudzeni przed telewizorem, daje podobny efekt.

Ze stresu nieraz zdarza się, że obgryzamy paznokcie. Nieświadomie też wkładamy palce do ust, wykonując takie czynności jak na przykład praca przy komputerze. Albo świadomie dłubiemy w zębach. Nieważne z jakiego powodu palce lądują w buzi – tak czy inaczej w ten sposób bakterie, które zgarniamy ze środowiska zewnętrznego, trafiają prosto do jamy ustnej, która jest idealnym miejscem do ich rozwoju, dzięki czemu możemy nabawić się stanów zapalnych.

Zęby często służą nam jako np. nożyczki – do urywania nici, przecinania taśmy klejącej czy otwierania zafoliowanych produktów. Nie wspominając już o używaniu zębów jako otwieracza do butelek. Takie zachowania grożą ich ukruszeniem bądź pękaniem szkliwa.

Zębom oczywiście szkodzi także wszelkie „śmieciowe” jedzenie – fast foody, słodycze i inne niezdrowe przekąski, jednak mało kto wie, że biedy możemy sobie napytać jedząc… cytrusy! Kwasy w nich zawarte rozpuszczają osłonkę nabytą szkliwa, a mniej chronione zęby są bardziej podatne na ból. Po zjedzeniu cytrusa, nie powinniśmy myć zębów, tylko wypłukać jamę ustną wodą lub zjeść coś zasadowego, np. jogurt.

Każdy wie, że zęby psują się od tego, że się o nie nie dba – nie usuwanie regularnie kamienia nazębnego, lekceważenie niewielkich dziur, brak higieny. Jednak nie wszyscy mamy świadomość, że także zbyt agresywne mycie zębów może być przyczyną problemów. Jeśli szczoteczka jest odkształcona, ma odstające włókna, oznacza to, że nacisk podczas szorowania jest za duży. Powoduje to urazy dziąseł. Podczas prawidłowego mycia zębów, szczoteczka w ogóle nie powinna ulegać odkształceniom. Nie powinno się też używać zbyt twardej szczoteczki, gdyż może ona uszkodzić szkliwo. Ze względów higienicznych szczoteczkę do zębów należy wymieniać co trzy miesiące.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD