Calvin Klein


(fot. materiały prasowe)

(fot. materiały prasowe)

Wypromował Kate Moss, słynie ze swego minimalizmu i świetnego doboru kolorów, wielki designer, ale też prowokator. Jeśli chcecie winić kogoś za modę na wychudzone, anorektyczne modelki, to z powodzeniem możecie swoją złość skierować w stronę Calvina Richarda Kleina.

Syn węgiersko – żydowskich imigrantów, na świat przyszedł 19 listopada 1942 roku na nowojorskim Bronxie. Modą interesował się już od najmłodszych lat, miłość do niej prawdopodobnie zaszczepiła w nim babcia – krawcowa. Jako dziecko kreślił na papierze elegancko ubrane postaci. Ukończył studia w Fashion Institute od Technology na Manhattanie.

Wraz ze swym przyjacielem, Barrym Schwartzem, w 1968 roku, założył firmę Calvin Klein. W latach 70. i 80. zajmowali się głównie projektowaniem odzieży dżinsowej. Do 1972 roku sprzedawali głównie damskie płaszcze i marynarki, później wprowadzili także sportowe swetry, koszule, sukienki oraz bieliznę. W 1978 roku Klein wywołał skandal swoim plakatem reklamowym, na którym Brooke Shields pozowała w samych dżinsach. W tym samym roku Calvin wydał pierwsze perfumy i kolorowe kosmetyki oraz zaprezentował swoją pierwszą kolekcję odzieży męskiej.

W kampaniach reklamowych Kleina dominuje seks, wypromował on też męskie bokserki jako obiekt pożądania. Atrakcyjni modele prezentujący jego bieliznę poruszają… no cóż, może nie serca, a inne narządy, prawie każdej kobiety. U Kleina zaczęła się kariera Marka Wahlberga, który w 1993 roku reklamował jego bieliznę, ubrany w bokserki z logo firmy, trzymając się za krocze. Bardzo udane ujęcie, jeśli mogę wtrącić swoją opinię. J Calvin wypromował także damskie bokserki, które reklamują chude modelki o chłopięcych figurach. Zaczynało u niego wiele, znanych dziś, modelek, jak na przykład, wspomniana już przeze mnie, Kate Moss, ale też Natalia Vodianova, Coco Rocha czy Alessandra Ambrosio.

W 2002 roku Barry Schwartz przeszedł na emeryturę, natomiast Calvin sprzedał swoje imperium za 430 milionów dolarów koncernowi Phillips – VanHeusen. Klein pozostał naczelnym projektantem i zachował prawa do dochodów z tytułu praw autorskich do swoich projektów do 2018 roku.

Calvina Kleina można nie lubić za jego szokujące reklamy, można zarzucać mu promowanie mody na anoreksję, nie można jednak odmówić mu zdolności. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych i pożądanych kreatorów mody.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD