Hugo Ferdinand Boss


Hugo Ferdinand Boss stock 300x169 Hugo Ferdinand Boss

(fot. stock.org.ua)

Podczas pierwszej wojny światowej służył w niemieckiej armii, jego firma projektowała mundury dla SS, SA, Wermachtu i Hitlerjugend. Dziś marka Hugo Boss znana jest na całym świecie, kobiety i mężczyźni marzą o ubraniach czy perfumach sygnowanych logo tej firmy.

Hugo Ferdinand Boss, niemiecki kapral, urodził się 8 lipca 1885 roku w Metzingen. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej wrócił do rodzinnego miasta, gdzie w 1924 roku otworzył szwalnię. Szybko jednak musiał ją zamknąć, ze względu na panujący kryzys gospodarczy. W 1930 roku otworzył swój zakład ponownie.

W 1931 roku oficjalnie wstąpił do Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), choć uważa się, że już wcześniej miał powiązania z nazistami. Był także członkiem wspierającym SS.

Firma Hugo Boss stała się głównym dostawcą umundurowania nazistów, a od 1940 roku także Wehrmachtu. Kolejnym szokującym faktem jest zatrudnianie przez zakład przymusowych robotników (oczywiście zakwaterowanych w tragicznych warunkach) z Polski, Belgii, Francji, Włoch, Austrii i Czechosłowacji.

Po zakończeniu II wojny światowej, Hugo Ferdinand Boss, został pozbawiony czynnego prawa wyborczego oraz ukarany wysoką grzywną za swoje układy z nazistami. Zmarł 9 sierpnia 1948 roku, jednak nie był to, jak wiemy, koniec marki. Roman Koester, niemiecki historyk, wydał książkę „Hugo Boss 1924 – 1945” dotyczącą nazistowskiej przeszłości firmy. Ociepliła ona jednak swój wizerunek, oficjalnie przepraszając za krzywdy wyrządzone pracownikom pod kierownictwem Hugo, ponadto za wydanie publikacji (zdecydowanie nie wpływającej korzystnie na wizerunek) zapłacił Hugo Boss, prawdopodobnie chcąc wyrazić swoją prawdziwą skruchę.

Dziś firma projektuje ubrania świetnej jakości, nie tylko dla mężczyzn. Powstała również linia damska. Na rynku oczywiście dostępne są również perfumy i dodatki Hugo Boss.

Dodaj komentarz

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD